DonanımGüncel TeknolojiMobilTeknoloji Haberleri

Galaxy S10’un işlemcisi olacak olan Exynos 9820 duyuruldu!

Güney Kore merkezli teknoloji devi Samsung, Galaxy S10’un işlemcisi olacak olan Exynos 9820 duyuruldu. Peki bu işlemci bize neler sunuyor?

Samsung bugün yepyeni işlemcisi olan Exynos 9820 işlemcisini resmi olarak duyurdu. 7nm üretim teknolojisiyle üretilen Apple A12 Bionic ve Kirin 980 işlemcisine rakip olarak gelen Exynos 9820, 8nm FinFET üretim sürecinden çıkıyor. Note 9, S9 ve S9+’da kullanılan Exynos 9810‘a kıyasla ciddi oranda performans artışı sergiliyor.

Yeni gelen bu işlemci Nöral İşletim Ünitesi ile karşımıza çıkacak. Bu işletim ünitesi sayesinde yapay zekanın tüm özelliklerinden yararlanacak ve Exynos 9810‘a kıyasla yapay zeka işlemlerini 7 kat daha hızlı gerçekletirebiliyor ve %10 daha az güç harcıyor.

2 adet özel CPU + 2 adet Cortex-A75 + 4 adet Cortex-A55 çekirdeği üzerine kurulan işlemci, GPU tarafında ARM Mali G76 MP12 kullanıyor.

Yeni nesil işlemcisi, ise çok çekirdekli ve tek çekirdekli performansı bakımında 9810 işlemcisine göre, %15 ila %20 arasında bir güç tasarrufu sağladığını görmekteyiz. Fakat Samsung’un kağıt üzerinde belirtmiş olduğu verilere göre bu farkın yaklaşık olarak %40 olduğu da özellikle belirtiliyor.

Tamamen geliştirilmiş ISS, LTE ve Cat, 20 modemi ile ön plana çıkan yeni nesil işlemci her yönden dikkat çekmeyi başarıyor.

Modelin bünyesinde yer alan LTE-Advanced Pro modem, 2 Gbps hızda indirme yapılmasına imkan tanıyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı