Giyilebilir TeknolojiGüncel Teknoloji

Facebook ve Ray Ban gelecek yıl beraber olacaklar

Mark Zuckerberg, “Artırılmış gerçeklik gözlüklerine giden yolda bir sonraki adım olacaklar” diyor. “Ve oldukça iyi görünüyorlar.”

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg yaptığı açıklamada, sosyal ağın gelecek yıl ilk akıllı gözlüklerini piyasaya sürmeyi planladığını söyledi.

Şirket, Ray-Ban dahil gözlük markalarının sahibi EssilorLuxottica ile gelecek gözlükler için farklı tasarımları ve stilleri desteklemek için ortaklık kurdu. Gözlükler Ray-Ban markasını taşıyacak.

Facebook ayrıca yükseltilmiş bir işlemci ve daha yüksek çözünürlüklü ekrana sahip Oculus Quest VR başlığının yeni bir sürümünü de tanıttı. Oculus Quest 2 adlı yeni başlığın fiyatı 299 dolar, bu da selefinden 100 dolar daha ucuz.

Akıllı gözlükler ve yeni kulaklık, Facebook‘un sosyal ağların ötesine geçme ve donanım geliştirmeye devam etme çabalarını vurguluyor. Facebook ayrıca, koronavirüs salgını sırasında daha popüler hale gelen, Portal adlı bir dizi görüntülü sohbet cihazı da yapıyor.

Facebook-EssilorLuxottica ortaklığı, “Facebook uygulamalarını ve teknolojilerini, Luxottica’nın kategori liderliğini ve ikonik markaları ve Essilor’un gelişmiş lens teknolojisini birleştirerek insanların arkadaşlarına ve ailelerine daha iyi bağlanmalarına yardımcı olacak” dedi. Gözlüklerin fiyatı, adı ve diğer detaylar daha sonra açıklanacak.

Hala gözlüğün üzerine hangi sensörlerin takılacağı, farklı ışık ve hava koşullarında nasıl performans gösterecekleri ve hangi verilerin toplanması gerektiği gibi sosyal ağın yanıtlamaya çalıştığı sorular var. Bazı kullanıcılar, Facebook’un gizlilik skandalları nedeniyle gözlük satın alma konusunda temkinli olabilir.

Zuckerberg, AR hakkında şunları söyledi: “Buradaki amaç, bütün gün takabileceğiniz ve hologramlar, dijital nesneler ve bilgilerle etkileşimde bulunarak çevrenizdeki dünyadaki insanlarla etkileşimde bulunabileceğiniz bazı normal boyutlu, hoş görünümlü gözlükler geliştirmektir.”

Sanal gerçeklik

Artırılmış gerçeklik, sanal nesnelerin bir kullanıcının gerçek dünya görüşüne eklenmesini içerirken, sanal gerçeklik kullanıcıları dijital bir ortama çeker. Facebook hala sanal gerçekliğin bir sonraki büyük bilgi işlem platformu olacağına dair iddiaya giriyor, ancak bu vizyon henüz gerçekleşmedi.

Zuckerberg, yeni koronavirüsün patlak vermesinden bu yana birçok kişinin VR’de daha fazla zaman geçirdiğini söyledi. Bir PC’ye bağlanması gerekmeyen Facebook’un Oculus Quest’i bu yıl defalarca tükendi. Koronavirüs salgını sırasında kulaklığa tüketici talebi arttı ve salgın üretimi etkilediği için tedarikler sınırlı kaldı.

Zuckerberg, “Ekosistem büyümeye devam ettikçe ve donanım gittikçe daha iyi hale geldikçe, gelecekte VR’de yepyeni deneyim kategorilerinin nasıl gerçekleşebileceğini görmeye başlıyoruz” dedi.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı