HaberleriOSMobil

Apple, kendi verileriyle Haritalar’ı yeniden oluşturuyor

TechCrunch‘a göre, şirketin yeni takipçiliğe bir göz attığını gören şirket, Apple‘ın kendisinin topladığı bilgileri kullanarak, gelecek yıl boyunca ABD’de tamamen elden geçirilmiş haritalama verilerini sunmayı planlıyor.

Yeni veriler önümüzdeki haftalarda çok sınırlı bir şekilde ortaya çıkmaya başlayacak. IOS 12 beta sürümüne kayıtlı kişiler için ilk önce başlayacak ve güncellenmiş harita verileri yalnızca San Francisco ve Bay Area için geçerli olacak. Rapor, sonbaharda tüm Kuzey Kaliforniya’yı kapsayacak şekilde büyüyeceğini ve nihayetinde iOS‘un tüm sürümlerine ulaşacağını açıkladı.

Apple’ın hizmetleri lideri Eddy Cue, TechCrunch’a verdiği demeçte, ABD’nin geri kalanı “gelecek yıl boyunca” bölümündeki “bölüm bölüm” başlıklı yeni haritaları alacak. Cue, Apple’ın “haritayı eşitlemek için çok büyük bir yatırım yaptığını” söyledi.

Apple ayrıca tüm yeni veriler sayesinde haritalarının neye benzediğini yeniden işliyor gibi görünüyor. Artık parkları ve ormanları, daha ayrıntılı su yolları ,ana caddeleri ve farklı sokakları vurgulamak ve haritanın daha kolay okunmasını sağlamak için yeşil renkte göreceksiniz. Apple, TechCrunch‘a göre tam bir yeniden tasarım planlamıyor, ancak Haritalar, daha ayrıntılı verilere sahip olduktan sonra çok farklı görünecek.

Yakında yeni haritaların gerçekte ne kadar iyi olduğunu öğrenmeye başlayacağız. Apple çalışmanın dört yıl sürdüğü bildirildi. Ama soru sadece daha iyi veriler değil, haritalara da daha iyi bir yaklaşım getirebilmek. Apple, TomTom gibi tanınmış harita şirketlerinden veri topladı, ancak bu şirketlerin yapamadığı güvenilirlik sorunları ile karşı karşıya kaldı.

Ve sonuçta, Apple hâlâ on yıldan uzun süredir devam eden Google‘a karşı çıkıyor. Haritalar‘ı rekabetçi bir ürüne yeniden oluşturmak kolay olamaz. Ancak Apple’ın bu proje sonunda iyi bir sonuç vermesi önemlidir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlker Taşcı

2007 yılından itibaren bilgisayar ve teknoloji alanına karşı olan ilginç merak duygum sayesinde, kendimi bu yönde geliştirmeye sürekli özen gösterdim. 2012 yılında kendi şirketimi kurarak çeşitli sektörlerdeki müşterilerime, bilişim teknolojileri alanında Bilgisayar Sistemleri Uzmanı ve Web Geliştiricisi olarak destek vermekteyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı