Afrika Kıtasının Silikon Vadisi Ruanda’da Kurulacak

Doğru Afrika ülkesi olan Ruanda‘nın başkenti Kigali‘de, ABD’deki Silikon Vadisi‘nden ilham alınarak “Teknoloji Üretim ve Geliştirme Merkezi” yani Silikon Vadisi kurulacak ve Afrika’nın ilk teknoloji kenti inşa edilecek.

Teknoloji Merkezi, Africa50 (Afrika Kalkınma Bankası Altyapı Geliştirme Platformu) iş birliği ile inşa edilecek. KIC (Kigali İnovasyon Kenti) adını verdikleri proje maliyetinin yaklaşık 2 milyar dolar olacağı düşünülüyor.
Bunun yanı sıra BAD tarafından yapılan açıklamaya göre Afrika’da teknoloji şehirleri inovasyon ekosistemini desteklemek amacı ile Africa50 üzerinden KIC projesine 400 milyon dolar yatırım yapılacak.

Africa50’ye göre, KIC ile yıllık ortalama 150 milyon dolar bilgi ve iletişim teknoloji ihracatı ve 300 milyon dolarlık doğrudan yabancı yatırım hedefleniyor.

İnovasyon Kenti 70 hektarlık bir arazi üzerine inşa edilecek. Dünya çapında üniversiteler, teknoloji şirketleri, biyoteknoloji firmaları ve ticaret merkezleri yer alacak.

İnovasyon kenti bittiğinde kurulmuş olan üniversitelerden her yıl teknolojiye hakim 2 bin 600 girişimci öğrenci mezun edilecek.

Ruanda Başbakanı Edouard Ngirente, yaptığı açıklamada, KIC projesinin, Ruanda’nın 2020 Vizyonu ve 2017-2024 Ulusal Dönüşüm Stratejisi‘nin bir parçası olduğunu ifade etti.
Ngirente, Ruanda’nın, teknoloji temelli ekonomi üzerinden küresel rekabet seviyesini yakalayabileceğini söyledi.

Projenin yıllık 50 bin istihdam sağlayacağını dile getiren Ruanda Başbakanı Ngirente, “Bu inovasyon çabası, Afrika kıtasında bir ilk olacak. Afrika’nın kalkınması ve insan kaynaklarını geliştirmesine önemli katkı sağlayacak.” dedi.

Başbakan Ngirente, “Amacımız, Afrika’yı dönüştürecek yenilikçi araştırmalar, fikirler ve yetenekli insanların yetişmesidir.” diye konuştu.

 

Bir cevap yazın


*