Güncel Teknoloji
Trend

16 Yaşında Bir “Hacker” Daha

16 Yaşında Bir "Hacker" Daha

Temmuz ayında ünlü isimlerin hesaplarının ele geçmesiyle sonuçlanan hack olayında 16 yaşında bir gencin daha rolünün olabileceği ortaya çıktı!

Yeni bir rapor, Massachusetts’te yaşayan 16 yaşında bir gencin, Twitter’ın yaşadığı hack fiyaskosunda “eşit bir rol oynadığını” söyledi. New York Times’ın salı günü yayınladığı rapora göre federal ajanlar tarafından yürütülen inceleme, dört kişi üzerinde yoğunlaşıyor. Rapora göre FBI, salı günü bahsi geçen genç için bir arama emri çıkardı.

Temmuz ayında aralarında Barack Obama, Bill Gates, Warren Buffett, Jeff Bezos, Elon Musk, Michael Bloomberg ve Kim Kardashian’ın da bulunduğu yüzden fazla Twitter hesabını hackeleyerek Bitcoin çalan hacker çetesi yakalandı. Heckerler çetesinde çocuklar da var.

Geçen ay birçok ünlü kişinin Twitter hesabını hackleyen hacker çetesi takipçileri kandırarak kendi hesaplarına dört yüzden fazla kripta para transferine yapılmasını sağladı. Takipçilere Bitcoin bağışı yapacaklarını söyleyerek ikna eden hackerlar öncelikle bazı Twitter’ın çalışanlarının şifrelerini ele geçirdi. Daha sonra seçtikleri hesaplara erişim sağlayan çete üyeleri takipçilerine oldukça cömert hissettiklerini ve Bitcoin bağışı yapacaklarını açıkladı. Bir kripto para cüzdanı hesabına bitcoin gönderenlere kat kat fazlasıyla bağış yapılacağını söyleyendi. Çetenin mesajları sosyal medyada karşılık buldu ve cüzdana 320’de fazla havale gerçekleşti. Toplamda yaklaşık 100 bin dolardan fazla tutan bitcoinleri alan dolandırıcıların peşine düşen FBI biri 17, diğeri de 16 yaşında olduğu belirtilen iki kişinin de aralarında bulunduğu dört kişiyi yakaladı.

Diğer hackerlerdan birinin Orlando’dan 22 yaşındaki Nima Fazeli diğerinin ise İngiltere’den 19 yaşındaki Mason Shepperd olduğu açıklandı.

Hesabı hacklenerek bitcoin bağışı istenen ünlüler var. Ünlülerin arasında Eski Amerikan Başkanı Barack Obama, Bill Gates, Warren Buffett, Elon Musk, Michael Bloomberg, Kanye West, Kim Kardashian West, Apple, Uber ve kripto para satışı yapan KuCoin, Coinbase, Gemini ve Binance gibi isimler bulunuyor.

Sanal para piyasasındaki soygunlar bu kadarla sınırlı değil. Hackler daha önce de Japonya merkezli bir sanal para şirketinin hesaplarını patlatmıştı.

(Şimdi de 16 Yaşında Bir “Hacker” Daha)

(Şimdi de 16 Yaşında Bir “Hacker” Daha)

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı