Android

100 milyondan fazla indirilen uygulama para çalıyor!

Zararlı yazılım denince akla ilk gelen işletim sistemi olan Android, yıllardır bu tür saldırılara maruz kalıyor.Günümüzde bir milyardan fazla akıllı telefonda bulunan Android işletim sisteminde, 100 milyondan fazla indirilen bir uygulamanın kullanıcılardan para çaldığı ortaya çıktı.

Google, her defasında bu uygulamaları mağazadan kaldırsa da silinen uygulamaların yerini, diğer zararlı uygulamalar dolduruyor.

Günümüzde bir milyardan fazla akıllı telefonda bulunan Android işletim sisteminde, 100 milyondan fazla indirilen bir uygulamanın kullanıcılardan para çaldığı ortaya çıktı.

VIVAVIDEO PARA TOPLUYOR

Mobil güvenlik platformu Secure-D, Google Play Store’da 100 milyondan fazla indirilen VivaVideo adlı uygulamanın, kullanıcılardan para çaldığını tespit etti.

Secure-D algoritmaları, 2019’dan bu yana VivaVideo üzerinden 20 milyondan fazla şüpheli satın alma tespit etti. Güvenlik platformuna göre uygulama, kullanıcıların haberi olmadan ücretli abonelik paketlerine kayıt yapıyor ve para çekiyor.

Abonelik sistemi ile çalışan uygulama şu an için ülkemizde herhangi bir şüpheli işlem gerçekleştirmedi. Ancak yine de uygulamayı indiren kullanıcıların kişisel verileri tehlikeye girebilir.

GEREĞİNDEN FAZLA İZİN İSTİYOR

VivaVideo, kendini video düzenleme uygulaması olarak tanıtmasına rağmen istediği izinler arasında GPS’e erişme, diğer uygulamaları kapatmak ve bilgi toplamak gibi şeyler yer alıyor.

Kullanıcılardan abonelik ücreti alan, ancak premium özellikleri sunmayan VivaVideo, 19 farklı ülkede 27 milyon dolarlık para toplamayı başarmış.

Hangi ülkelerde yaşandı?

Uygulama şu an için ülkemizde bildirilen bir etki göstermemiş olsa da bu durumun böyle kalacağı anlamına gelmiyor. En nihayetinde abonelik sistemi üzerinden çalışan uygulama, indirdiğiniz durumda ülkemizdeki kullanıcıların bilgilerini de toplama ve kullanıcılar adına ödeme yapma riskini bulunduruyor.

Etkilenen ülkelerdeki kullanıcıların yorumlarına dönecek olursak VivaVideo, yalnızca video düzenleme uygulaması olmasına rağmen GPS konumu, çalışan uygulamalar hakkında bilgi alımı ve diğer uygulamaları kapatmak gibi izinler istiyordu. Ayrıca uygulamada reklamlar üzerinden haksız kazanç sağlanmasının önünü açan Batmobi SDK’side bulunuyordu.

Bize ulaşmak için:

Daha fazla haber için sosyal medyadan bizi takip edebilirsiniz. Haberlerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız bildirimleri açmayı unutmayınız!

Facebookhttps://www.facebook.com/guncelteknolojicom/

Twitter: https://www.twitter.com/guncelteknology

Instagram: https://www.instagram.com/guncelteknolojicom/

Bu konu hakkında daha fazla haber için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz!

https://guncelteknoloji.com/guncel-teknoloji/

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı