1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Xbox Neden Çıkacak Konsol Sayısını Bire İndirdi?

Geçen yıl, Phil Spencer, E3 kalabalığına Microsoft’un yeni nesil konsollarını inşa etmeye odaklandığını söyledi. Microsoft, Spencer, kalabalığa, “bir sonraki Xbox konsollarını inşa etmenin üstünde” olduğunu söyledi. Şimdi şirket planlarını değiştirdi. Ancak bunu kamuya açık bir şekilde kabul etmek istemiyor.

Spencer, Business Insider ile yakın tarihli bir röportajında, ifadelerinin disksiz Xbox One S ve hala markalanmamış Xbox Next için tasarlanan şimdi biraz detaylı geliştirmelere referans olduğunu iddia etti. “Geçen yıl konsollar dedik ve bir konsol gönderdik ve şimdi başka bir konsolu ayrıntılı hale getirdik. Bunun çoğul olduğunu düşünüyorum ”dedi Spencer. Ancak şirketteki diğer kaynaklara göre, bu, şirketin planlarının değiştiğini kabul etmekten kaçınmak için sadece zayıf bir girişim.

Başlangıçta, Microsoft iki cihaz yapacaktı – bir üst seviye ürün (Anaconda) ve bir alt seviye model (Lockhart). Bunların, aynı zamanda sızdırılmış olan “Project Scarlett” kod adıyla nasıl ilişkili olduğu hiçbir zaman tam olarak belli değildi, ancak Scarlett’in tüm Xbox Next platformuna (yazılım ve donanım) atıfta bulunmasına rağmen Anaconda yalnızca konsol donanımının kod adıydı. Kod adlarının nasıl geliştiğine bakılmaksızın, plan şu anda Project Scarlett kod adı altında pazara tek bir üst seviye konsol getirmek gibi duruyor.

Görünüşe göre Microsoft, planlarını birçok nedenden dolayı değiştirdi. İlk olarak, şirket, üst seviye Anaconda için ölçeklendirmeden önce alt uç Lockhart cihazında iyi çalışan bir deneyim yaratmaya odaklanan geliştiricilerle sorun yaşadı. Bu, kaçınılmaz XboxPS5 karşılaştırmalarında Microsoft’u desteklemeyebilecek kalite farklılıklarının ortaya çıkma riskini taşıyor.

xCloud varken neden Xbox Lockhart’a gerek olsun ki?

Diğer değişken tartışma, xCloud ve oyun akışının kullanılabilirliği ile ilgili. Lockhart’ın amacı, Xbox’a yeni pazarlar açmaktı. Ancak, bu alan xCloud ve oyun akışıyla karşılanabilirse, o zaman Lockhart‘a gerek kalmayacak. Tüketici satın alma alışkanlıkları ve fiziksel oyun medyası satışlarının azalması kuşkusuz burada iki pazarın birbiriyle örtüşmesi gerekmediğinden yakından incelenecek. Aslında, Lockhart’a atfedilecek düşük seviye oyuncuların, internet hızları yüksek ve gerekli düşük gecikmeli bağlantılara sahip bölgelerde yaşama olasılıkları daha düşük olduğundan, ilk başta xCloud için uygun olmadığını düşünebilir. Bunun doğru olup olmaması, alt uç konsolun iptal edilmesini önleyecek kadar büyük bir sorun değildi.

Mevcut konsol jenerasyonu ile ilgili Sony ve Microsoft‘un cevap vermesini istediğim ilginç sorulardan biri Xbox One X ve Sony PS4 Pro’nun ilk etapta ne kadar iyi sattığı. Sony, yalnızca konsolları için satış rakamlarını yayınlarken, Xbox One satışlarına ilişkin tüm bilgiler sadece tahminlere dayanıyordu. Xbox konsolunun Sony’nin pazar payının kabaca yarısı olacağı belli olunca Microsoft satış rakamlarını salıvermeyi bıraktı. Bugün, Xbox One’ın PS4’ün yarısından biraz daha fazla satıldığı tahmin ediliyor.

Elbette buradaki ironi, orta nesil yükseltme konseptini benimseyerek, konsol üreticilerinin bir “nesil” fikrini tamamen zayıflatmasıdır. PC oyun endüstrisi, proxy hariç, bu fikri gerçekten benimsemedi. Sebep basit: İhtiyacımız yok. Eğer bir Ivy Bridge işlemciniz ve bir Nvidia RTX kartınız varsa, tamamen farklı iki nesil nesilleriniz var.

Microsoft’un yeni nesil oyunlarda giriş düzeyinde bir deneyim sağlamak için piyasada kalmasının aksine, yeni nesil oyunlarda giriş düzeyinde bir deneyim sunmak yerine, mevcut nesil Xbox sistemlerini tamamen ortadan kaldırmasının tek nedeni sonuçta ortaya çıkan geliştiriciler ve tüketiciler için işleri kolaylaştırmak. Oyunlarda bu tür meselelerle uğraşmazdım. İkiye karşı tek bir konsol modeline odaklanmanın iyi bir fikir olup olmadığı konusunda, belirlenecek fiyatı bilmemiz gerekir. Microsoft ve Sony henüz bunun hakkında konuşmaya istekli değil.

Cihangir Han DEVRAN

Bir cevap yazın


*