BilgisayarDonanımGüncel TeknolojiOyunTeknoloji Haberleri

Google Stadia bulut oyun hizmeti açıklandı

Google Stadia bulut oyun hizmeti
Google Stadia bulut oyun hizmeti

Google Stadia bulut oyun hizmeti ile bilgisayarınıza, tabletinize, televizyonunuza veya telefonunuza oyunlar aktarabileceksiniz.

Google, bugün San Francisco’daki Oyun Geliştiricileri Konferansı’nda (GDC) Stadia bulut oyun hizmetini tanıttı. Google CEO’su Sundar Pichai, bu sabah GDC’de özel bir açılış sırasında Stadia hizmetini tanıttı. Bunu herkes için bir platform olarak nitelendiren Pichai, Google’ın her tür cihaza oyun yaymayı arzuladığını belirtti. Stadia, buluttan Chrome tarayıcısına, Chromecast ve Pixel cihazlarına oyun akışı sağlayacak ve 2019’da ABD, Kanada, İngiltere ve Avrupa’da bir noktada başlayacak.

Eski bir Sony ve Microsoft yöneticisi olan Phil Harrison, Stadia’yı Google’daki rolünü tam olarak ortaya çıkarmak için Pichai’ye katıldı. Harrison, Google’ın YouTube’u ve hizmette zaten oyun klibi oluşturan birçok yaratıcısını kullanarak bu oyun akış hizmetini güçlendireceğini söylüyor. Google, daha önce bu hizmeti Proje Akışı olarak test etti ve Chrome kullanıcılarının tarayıcılarında oyun oynamasına izin verdi. Assassin Creed Odyssey, Google’ın hizmeti kullanılarak halka açık olarak test edilen ilk ve tek oyundu ve halka açık testler Ocak ayında sona erdi.

Google Stadia bulut oyun hizmeti

Google Stadia

Tabii ki Google, Stadia’yı sadece bir oyunla sınırlamayacak. Google, YouTube’da bir yaratıcının oyun klibini görüntülemenizi ve ardından başlığı hemen yayınlamak için “şimdi oynat” ı tıklamanızı sağlayan yeni bir özellik gösterdi. “Stadia oynamak için anında erişim sunuyor” diyen Harrison, herhangi bir oyun indirmek veya kurmak zorunda kalmadan bunu yapabileceğinizi aktarıyor. Oyunlar; dizüstü bilgisayarlar, TV’ler, tabletler ve telefonlar arasında akıcı olacak.

Google, Google destekli cihazları kullanarak telefondan bir tablete ve daha sonra bir TV’ye sorunsuz bir şekilde bağlanarak oyun oynayabileceğinizi aktarıyor.

Tüm bu bulut akışını güçlendirmek için Google, sunucuların mümkün olduğunca dünyadaki oyunculara yakın olmasını sağlamak adına küresel veri merkezi altyapısını kullanıyor. Bu, Stadia’nın kilit bir parçası, çünkü düşük gecikme süresi, internette etkin bir şekilde oyunlar akışı gerektiriyor. Google, yaklaşık 25 Mbps bant genişliğiyle bir internet bağlantısı üzerinden 60 fps’de 4K’ya kadar destek beklediğini ve gelecekte 8k çözünürlük ve 120 fps’ye kadar destek vermeyi planladığını söyledi.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı