Güncel Teknoloji

Yeni nesil uzay teleskopu WFIRST’e Trump’tan veto

Yeni nesil uzay teleskopu

Yeni nesil uzay teleskopu WFIRST bilim dünyasını şimdiden heyecanlandırmıştı. Uzay teknolojisinde büyük bir devrim olarak görülen bu gelişme, Beyaz Saray tarafından veto yedi. Beyaz Saray bu faaliyetin iptal edilmesini önerdi.

Geçtiğimiz iki yılda, ikinci kez Trump yönetimi, uzaktaki dış gezegenlerde yaşamı aramamıza, karanlık enerjinin gizemlerinin kilidini açmamıza ve evrenin diğer kalıcı bulmacalarını açıklamamıza yardımcı olabilecek planlı bir uzay teleskopunu iptal etmeyi önerdi.

Beyaz Saray, bu hafta gelecek hafta için teklif ettiği bütçeyi, bölümler arası bir dizi bilim programına fon sağlamayı önererek yayınladı. NASA nispeten iyi bir pay alsa da bütçe hala gecikmeli. James Webb Uzay Teleskobu’nu takip edecek olan uzay kurumu Geniş Alan Kızılötesi Anket Teleskobu’nu (WFIRST) tamamen sıfırlamayı hedefliyor.

Bütçe, WFIRST görevini sonlandırmayı öneriyor. James Webb Uzay Teleskopu (JWST) ile gecikmeler ve maliyet artışı göz önüne alındığında, yönetim, milyarlarca dolarlık başka bir teleskopla devam etmeye hazır değil “şeklinde açıklamalar gündemdeki yerini aldı.

JWST, Hubble Uzay Teleskobu’nun daha güçlü halefi olması planlanan teleskop türüydü. Ancak proje sorunlara, maliyet aşımlarına ve gecikmelere maruz kaldı. Şimdi 2021’deki lansman hedefleniyor.

Öte yandan, WFIRST, her zaman JWST’den sonra farklı bilim hedefleriyle başlatılması amaçlanan bir seçenek olarak karşımıza çıkıyordu. Princeton Üniversitesi astronomi profesörü aynı zamanda WFIRST bilim ekibinin eşbaşkanı olan David Spergel, ‘WFIRST ve JWST gökyüzünün büyük bölgelerini göstermek konusunda son derece tamamlayıcı’ dedi.

Yeni nesil uzay teleskopu WFIRST

Evrenin derinliklerine bakmak, ilk yıldızlar ve galaksilerden bazılarını incelemek daha da ötesi zamanda geriye bakmak anlamına da gelmektedir.  WFIRST, JWST’den daha küçük boyutludur. Ancak daha geniş bir görüş alanına sahiptir ve hem kızılötesi hem de görünür ışıkta görülebilmektedir. Derin uzayda bu daha geniş bir bakış açısı sağlamakta ve evrene geniş ölçüde bakmayı daha iyi kılmaktadır. Bu nedenle karanlık madde ve karanlık enerji gibi zorlu ve görünmez fakat varoluşun çok fazla yönünü incelemek için mümkün olacaktır.

Bu tür gelişmeler uzay teknolojisinde devrim niteliğinde adımlar olarak karşımıza çıkıyor. Umarız işin bir diğer tarafı olan yönetim heyeti de bu gelişmelere daha anlayışlı bakmaya başlayacaktır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlker Taşcı

2007 yılından itibaren bilgisayar ve teknoloji alanına karşı olan ilginç merak duygum sayesinde, kendimi bu yönde geliştirmeye sürekli özen gösterdim. 2012 yılında kendi şirketimi kurarak çeşitli sektörlerdeki müşterilerime, bilişim teknolojileri alanında Bilgisayar Sistemleri Uzmanı ve Web Geliştiricisi olarak destek vermekteyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı