1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Yapay Zeka (Al) 2030’da İnsanlarla Yer Değiştirecek

Bir raporda, Yapay Zeka (AI), İngiltere’de önümüzdeki 20 yıl içinde yer değiştirecek kadar çok iş yaratacağını söyledi.

Muhasebecilik dev PwC tarafından yapılan analiz, AI‘nın ekonomik büyümeyi artıracağını, diğerlerinin de düştüğü gibi yeni roller yaratacağını buldu. Ancak, endüstri sektörünün “kazananlar ve kaybedenler” olacağını ve birçok işin değişeceği konusunda uyardı.

Görüş, AI’nın potansiyel etkisine, bazı uyarılarla geleceğe çok fazla iş bırakabileceğine dikkat çekiyor.

Kötümserler, yapay zekaların ve algoritmaların entelektüel ve aynı zamanda rutin fiziksel görevleri yapabilmeleri nedeniyle, AI’nın daha önceki teknolojik değişim biçimlerinden farklı olduğunu savunuyorlar.

Ancak PwC’nin baş ekonomisti John Hawksworth şunları söyledi: “Buhar makinelerinden bilgisayarlara kadar olan yeni teknolojiler mevcut bazı işleri yerinden edip aynı zamanda büyük üretkenlik kazançları üretiyor.

“Bu, fiyatları düşürüyor ve reel gelir ve harcama seviyelerini artırıyor, bu da ek çalışanlara talep yaratıyor.

Bununla birlikte, Pwc’deki baş ekonomist John Hawksworth şunları söyledi: “buhar motorlarından bilgisayarlara kadar büyük yeni teknolojiler, mevcut bazı işleri değiştirir, aynı zamanda büyük verimlilik kazançları üretir. “Bu fiyatları azaltır ve gerçek gelir ve harcama seviyelerini arttırır, bu da ek işçiler için talep yaratır. “Analizlerimiz aynı şeyin AI, robotlar ve ilgili teknolojiler için de geçerli olacağını gösteriyor, ancak sektörler arasındaki işlerin dağılımı süreçte önemli ölçüde değişecektir.”

PwC, yaklaşık yedi milyon var olan işin AI tarafından 2017-2037 arasında yerinden edilebileceğini, ancak yaklaşık 7.2 milyonun oluşturulabileceğini ve İngiltere’ye 200.000 civarında küçük bir net istihdam artışı sağlanabileceğini söyledi.

Bununla birlikte, bazı sektörler orantısız bir şekilde fayda sağlayacaktır, ancak sağlıktaki işler% 22, bilimsel ve teknik hizmetler% 16 ve eğitim% 6 oranında artmaktadır. Buna karşılık PwC, imalat işlerinin% 25, taşımacılığın% 22 ve kamu yönetiminin% 18 oranında düşebileceğini söyledi.

Dijital Beceriler

Birleşik Krallık‘taki PwC’nin liderliği Euan Cameron, “Analizlerimizin gösterdiği gibi, kazananlar ve kaybedenler olacak” dedi. “Dördüncü sanayi devrimi, güçlü dijital becerilere sahip olanları, aynı zamanda makinelerin kopyalamayı zorlaştıran yaratıcılık ve ekip çalışması gibi yetenekleri destekleyecektir.”

Artan bir araştırma kuruluşu, AI otomasyonunun etkisinin, daha önce düşünülenden daha az zararlı olacağını iddia ediyor.

Nisan ayında OECD, Oxford Üniversitesinin 2010 yılında ABD’deki işlerin yaklaşık% 47’sini ve İngiltere’de% 35’inin takip eden 20 yıl boyunca otomatikleştirilmesinin “yüksek riskli” olduğunu belirleyen etkili bir 2013 tahminini eleştirdi.

Bunun yerine OECD, ABD rakamını yaklaşık% 10 ve Birleşik Krallık’ın% 12’sine koydu – ancak daha fazla çalışanın görevlerini önemli ölçüde değiştirdiğini görmesini sağladı.

Avatar
Zeynep Olgac

Bir cevap yazın


*