Kategoriler
Bilim Sağlık

Tarih Öncesi Fırında Eski Ekmek !!!

Yabani buğday ve arpadan yapılmış unu alın, toz haline getirilmiş bitki kökleri ile karıştırın, su ekleyin, sonra fırında pişirin.

Bilim adamlarına göre, bu dünyanın en eski ekmeğinin tarifi, 14.000 yıldan fazla bir süredir.

Fırında bir gözleme gibi görünüyordu ve bugünün çok tahıllı ekmek tadı oldu.

Atalarımız ekmeği kavrulmuş etleri sarmak için kullanırdı. Böylelikle , en eski ekmek olmaktan ziyade, aynı zamanda en eski sandviçtir.

Ekmek uzun zamandır diyetimizin bir parçasıdır. Fakat ekmek yapımı hakkında çok az şeyler biliniyor.

Şimdiye kadar, ekmeğin en eski kanıtı 9.000 yıl önce Türkiye’den geldi.

Ürdün’de Kara çöldeki bir arkeolojik sahadan gelen en son bulgu, ekmek yapma konusundaki ilk kanıtları 5.000 yıldan fazla bir süreye itiyor.

Bilim adamları, her biri kömürleşmiş ekmek kırıntılarının bulunduğu büyük bir dairesel taş şömine içeren iki bina buldu.

Mikroskop altında analiz edilen ekmek örnekleri, öğütme, eleme ve yoğurma belirtileri gösterdi.

Ekmek kalıntılarını keşfeden Kopenhag Üniversitesi’nden Dr. Amaia Arranz-Otaegui, sitede bulmaları beklenen son şey olduğunu söyledi.

“Ekmek, geçmişimiz ve şimdiki gıda kültürlerimiz arasında güçlü bir bağlantı” dedi

O zamanlar bölgede yaşayan insanlar avcı toplayıcılardı. Onlar Ceylan avlanan, tavşan ve kuşlar gibi küçük hayvanlar için tuzak yaparlardı.

Ayrıca fındık, meyve ve yabani tahıllar gibi bitki gıdaları için yemlenirler.

Araştırmacılar, insanlar bir kutlama veya bayram için bir araya geldiğinde ekmeğin yapıldığını düşünüyorlar.

Bu, insanların tahıl bitkileri yetiştirmeye ve hayvanları tutmaya başladığı tarım gelişinden önce oldu.

Prof Fuller,” bu ekmeğin önemi, karışık malzemelere sahip yiyecek yapmak için ekstra çaba sarf ettiğini gösteriyor ” dedi. “Yani, bir çeşit tarifi yapmak ve ekmeğin özel günler için özel bir rol oynadığını ima eder.”

“Bu da, insanların daha sonra buğday ve arpayı yetiştirmeyi seçtikleri için olası motivasyonlardan birini öneriyor, çünkü buğday ve arpa, özel gıdalar açısından özel bir yere sahip türlerdir.”

Ekmek mayasızdı ve bir sargıya, pide ekmeğine veya peynire benzeyecekti.

Araştırmacılar laboratuvarda tarifi yeniden çalıştı. karışık tahılların ekmeği, günümüzün çok tahıllı somunları gibi bir besin aroması verdiğini söylüyorlar.

Tarih öncesi ekmek konusunda uzman olan UCL Arkeoloji Enstitüsü’nden Lara Gonzalez Carretero, 24 kırıntıyı bir elektron mikroskobu altında inceledi.

“Bu, yabani buğday ve yabani arpa unundan yapılmış, su ile karıştırılmış ve şöminede ocakta pişirilmiş bir ekmek olurdu” dedi.

“İçine biraz sert ve acı bir tat veren yabani yumurtanın eklenmesi de var.”

 

Avatar

Yazar İlker Taşcı

2007 yılından itibaren bilgisayar ve teknoloji alanına karşı olan ilginç merak duygum sayesinde, kendimi bu yönde geliştirmeye sürekli özen gösterdim. 2012 yılında kendi şirketimi kurarak çeşitli sektörlerdeki müşterilerime, bilişim teknolojileri alanında Bilgisayar Sistemleri Uzmanı ve Web Geliştiricisi olarak destek vermekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir