1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Apple, 2018’in ilk yarısında Hindistan’da 1 milyondan az iPhone sattı!

Apple, Hindistan’ da iPhone’ ların fiyatları düşürüldü ve gelir artıyor. Ayrıca iPhone’ lar üretiliyor ve 1 milyondan az bir satış Hindistan gibi bir ülke için çok iyi bir rakam. Hindistan Ekonomisi dünyanın yeni gözdesi.

Apple, geleneksel olarak Hindistan’da satış sorunları vardı. Apple, yerel olarak fiyatı düşürmek için cihazlarını üretmeye başlarken, toplanan ve incelenen raporlara göre, bunun 2018’in ilk yarısında Apple bir milyondan az cihaz sattığı anlaşılıyor.

Bloomberg, üç Apple satış yöneticisinin şirketi oradaki faaliyetlerini yeniden yapılandırırken Apple ‘dan ayrıldığını bildirdi. Hindistan’da yalnızca yüzde 2’lik bir pazar payı var ve 2017’de, Counterpoint Research tarafından hazırlanan bir rapora göre, 3,2 milyon iPhone sattı. Ancak bu satışlar yavaşladı: Aynı rapor Apple ‘ın “bir milyon cihazdan daha azını” taşıdığını ve hatta güçlü satışlarla geçtiğini tahmin ediyor.

Hindistan, dünyanın en büyük üçüncü akıllı telefon pazarı olmasına karşın, yüksek tarifelere tabii tutuluyorlar. – yüzde 15 ila yüzde 20 arasında bir fiyat artışı – Tüketiciler Samsung ve Xiaomi gibi daha ucuz alternatiflere doğru itti. Bu yaz başında Apple, Iphone 6S ve Iphone SE‘yi ülkede kurmaya başladı. – şirketin telefonlarının fiyatını azaltmaya yardımcı olacağını umduğu bir taktik- Ancak, Apple’ın operasyonlarının tam kapasitede kalkıp çalışmaya başlamasından biraz zaman alacak ve bu arada, Apple rakiplerinin gerisinde kalıyor.

Hindistan, Apple için büyük bir fırsat olabilir ve CEO Tim Cook agresif bir şekilde ülkeye doğru hareket edeceğini belirtti. Hindistan, 4G ağını genişletti ve büyüyen bir orta sınıfa sahip oldu. Bu da, daha fazla kişinin Apple’ın ürünlerini kullanmaya istekli olacağı anlamına gelebilir. Ancak düşük satış rakamlarına rağmen, Cook Mayıs ayında Apple ‘ın Hindistan’dan elde ettiği gelirin 2018’in ilk yarısında rekor kırdığını söyledi.

Ülkemiz de artan dolar kuru yüzünden Iphone ‘lara artı ücret geldi. – her biri için 1000 ile 1500 Türk Lirası arasında- Peki sizce bizim kendi ülkemizde durumlar ne olur? İlerleyen yıllarda Apple fiyatlarda bir oynama yapıp aşağıya çeker mi yoksa Iphone ‘a ” Zengin telefonu” demeye devam mı edicez?

 

İlker Taşcıhttp://www.turtech.com.tr

2007 yılından itibaren bilgisayar ve teknoloji alanına karşı olan ilginç merak duygum sayesinde, kendimi bu yönde geliştirmeye sürekli özen gösterdim. 2012 yılında kendi şirketimi kurarak çeşitli sektörlerdeki müşterilerime, bilişim teknolojileri alanında Bilgisayar Sistemleri Uzmanı ve Web Geliştiricisi olarak destek vermekteyim.

Bir cevap yazın


*