1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

İskoçya için Kalkış: Sutherland, ilk İngiltere uzay aracına ev sahipliği yapıyor!

İskoçya’nın Kuzey kıyısındaki uzak, bataklık bir arazinin İngiltere’nin ilk uzay gemisi olması kesinleşiyor

Sutherland’daki A’Minine Yarımadası, yörüngede uyduları koymak için dikey olarak roket fırlatmak için en uygun yer olarak seçilmiştir.

İngiltere Uzay Ajansı, tesisin geliştirilmesine yönelik Highlands and Islands Enterprise’a 2.5 milyon Sterlin veriyor.

HIE operatörler ile yakın bir şekilde çalışacaktır. Amerikan havacılık devi Lockheed Martin, ortaklardan biri olmak istiyor.

Amaç, 2020’lerde mümkün olan en erken zamanda lansmanı yapmak olacaktır.

HIE‘nin CEO‘su Charlotte Wright, “İngiltere’nin Sutherland’deki ilk uzay gemisini destekleme kararı bölgemiz ve bir bütün olarak İskoçya için muazzam bir haber.” Dedi.

“Uluslararası uzay sektörü büyüyor ve bölgenin bu fantastik fırsattan doğacak ekonomik faydaları yakalamaya hazır olmasını istiyoruz.”

Lockheed, Electron roketini İskoçya’ya getirme arzusunun sırrını vermedi. Şu anda, bu araç Yeni Zelanda’dan uçuyor.

Roketin bir İngiliz versiyonu, Ampthill, Bedfordshire’daki LM’s UK HQ’da geliştirilmiş ve inşa edilmiş bir üst aşamaya sahip olacaktır. Şirket için bir sözcünün haber kanalına verdiği demeçte, “Bu İngiltere Alanı için belirleyici bir an.” “Lockheed Martin, 80 yıldan fazla bir süredir İngiltere ile birlikte çalışıyor ve uzay altyapısı geliştirme konusundaki geniş tecrübemizin çağrılması gerektiğinde, İngiltere fırlatma kapasitesinin geliştirilmesine destek olmaya hazırız.”

Birleşik Krallık’ta canlı bir küçük uydu imalat sektörü var ve müşterilerin uzay araçlarını yerel olarak piyasaya sürmelerinin sektöre daha fazla destek vermesi gerekiyor.

İş Sekreteri Greg Clark, pazartesi günü Bienal Farnborough Air Show’da hükümet desteğinin ayrıntılarını açıklayacak. 50 milyon sterlin ayırdı. Bunun 2 milyon sterlininin, “yatay fırlatma” uzay boşluğunun da yer aldığı soruşturmaya devam etmek için hazır olması gerekiyor.

Bu, modifiye edilmiş bir uçağın bir İngiliz pistinden ayrıldığını, okyanusun üzerinde bir yerlerde yüksekliğe tırmanacağını ve ardından yörüngede uyduyu koyabilecek bir roket çıkaracağını görecekti. Bu tür sistemlerin bir kısmı şu anda geliştirilmektedir.

Şu anda bir dalga yapmak girişimci Sir Richard Branson’a ait. Kaliforniya’daki Long Beach’te bulunan Virgin Orbit şirketi, eski bir Virgin Atlantic 747’yi LauncherOne roketini dağıtmak için dönüştürdü – ki bu da yakın bir zamanda gerçekleşecek. Özellikle Cornwall, Virgin Orbit’in Newquay havalimanından işletilmesini çok istiyor.

Konsey ve Kaliforniya şirketi, hava gösterisinde bir ortaklık anlaşması imzalayacak. 2021 için ilk görev hedefleniyor. Şovun arifesinde, Bay Clark şunları söyledi: “İngiltere’nin gelişen uzay endüstrisi, araştırma topluluğu ve havacılık tedarik zinciri, İngiltere’yi hem dikey hem de yatay lansman sitelerini geliştirmek için lider bir konuma getirdi. “Bu, küçük uydular üretmek için küresel itibarımız üzerine inşa edilecek ve tüm ülkenin ticari alan çağının muazzam potansiyelinden faydalanmasına yardımcı olacak.”

Avatar
Zeynep Olgac

Bir cevap yazın


*