PUBG’nin ‘kopyalama’ oyunu Fortnite davası

 

Dünyanın en popüler video oyunlarından biri olan Fortnite‘in yapımcıları, rakibi olan PlayerUnknown’s Battlegrounds (PUBG) ‘yi ‘kopyalama’ ile suçlandılar.

PUBG’nin arkasındaki stüdyo, Güney Kore’de Epik Games fikri mülkiyetini kopyalayıp kopyalanmadığına karar vermesini istedi.Fortnite ve PUBG, hem “son oyuncuya kadar” çevrimiçi savaşlarıyla milyonlarca oyuncuyu kendine çekti.

Epik Oyunlar henüz davaya yorum yapmadı.

PUBG ilk olarak Mart 2017’de piyasaya sürüldü. Bir grup öğrencinin hükümetin ölümüne savaşmak zorunda kaldığı Japon gerilim filmi Battle Royale’den esinlenildi.PUBG’da 100’e kadar oyuncu bir adaya paraşütle atıyor, silah arayıp sadece bir oyuncu kalana kadar birbirlerini öldürüyor.Fortnite ilk kez Temmuz 2017’de piyasaya sürüldü ancak Eylül 2017’ye kadar Battle Royale modu eklenmedi.

Oyun ayrıca 100 oyuncu bir adaya iniş yapıyor, silah ararken son bir oyuncu kalana kadar birbirlerini öldürüyor. Bununla birlikte, Fortnite ek olarak oyuncuların savunma yapmak için ahşap, metal ve tuğlaları toplaması gerekiyor.Her iki oyun da oldukça popüler oldu. Şubat ayında Epic Games, Fortnite dünya rekorunu 3,4 milyon insan bir defada oynayarak kırdığını söyledi. 3.3 milyon eş zamanlı oyunama önceki rekor PUBG tarafından belirlendi.

Ancak analistler, PUBG’nin popülaritesinin Ocak ayından beri azaldığını ve Fortnite’in daha fazla oyuncu çekmeye devam ettiğini öne sürdü.PUBG, Ocak ayında Epic Games Kore’ye karşı ‘koplayama’ başvurusunda bulunduğunu doğruladı. Şirket, PUBG’nin kullanıcı arayüzü ve oyun öğelerini kopyalamakla suçlanıyor.

”Telif hakkımızı korumak için davayı açtık.”,dedi.

İşin arksasında, iki şirketin Epic Games tarafından geliştirilen Unreal oyun motorunda PUBG inşa edildiği için mevcut bir iş ilişkisi var.Bloomberg’e göre PUBG, 1.3 milyar dolara kadar satış yaptı (980 milyon £). Fortnite indirmek için ücretsiz olsa da, oyuncular silahlar ve karakterler için kozmetik derileri satın alabilirsiniz. Analistler, oyunun ayda 200 milyon dolardan fazla ürettiğini öne sürüyor.

Bir cevap yazın


*