DonanımGüncel TeknolojiHaberlerİncelemelerKonsolOyunYazılım

Microsoft’un yeni nesil Xbox’ı ‘XCloud’ oyun akışına odaklanacak!

Microsoft şu anda yeni nesil Xbox’ını geliştiriyor. Son raporlar, konsolun 2020’de piyasaya sürüleceğini öne sürüyor. Donanım, mevcut Xbox One X konsolunun yeteneklerini kuşkusuz geride bırakırken, Microsoft ayrıca Xbox başlıklarının geleceği için canlı oyun akışına odaklanıyor. Bazı kaynaklara göre, Microsoft’un ayrıca canlı akışlı oyunlarla sınırlı olacak ikinci bir Xbox konsolunda çalıştığını bildirdi.

Yalnızca canlı akışlı konsolda, denetleyici girdisi, görüntü işleme ve çarpışma algılaması gibi görevlerin üstesinden gelmek için düşük miktarda yerel hesaplaması gibi görevleri var. Bu görevler, oyun akışındaki gecikmeyi azaltmak için çok önemlidir ve Microsoft’un giriş gecikmesini ve diğer görüntü işleme gecikmelerini azaltmak için yerel olarak ve bulutta çalışan oyun arasında işlenmeyi kesmeyi planladığı söyleniyor.

Microsoft şu anda yeni nesil Xbox konsolunu Scarlett kod adı altında geliştiriyor. Yazılım devi, kısa bir süre önce, Xbox’ın herhangi bir cihazda çalışacak bir oyun akışı hizmeti üzerinde çalıştığını da açıkladı. Bu, Microsoft’un Xbox ile gelecekteki planlarının ve Microsoft’ un “video oyunları için Netflix” hizmeti olan Xbox Game Pass’ı geliştirme vizyonunun önemli bir parçası oldu.

Microsoft’un planlarına aşina olan kaynaklar, şirketin oyun akışı hizmetini güçlendirebilecek veri merkezlerini oluşturma konusunda Microsoft’un “all hands” olduğunu söylüyor. Microsoft, “XCloud” kod adı olarak anılırken Microsoft, dört adet özel Xbox konsolunu veri merkezi için tek bir sunucu bıçağıyla birleştirmeyi deniyor. Bu sunucular, başlangıçta geliştiricilerle, yerel hata ayıklama makineleri yerine bulutta oyun oluşturmak ve geliştirmek ve daha sonra da oyunları tüketicilere aktarmak için başlayacak.

 

 

Sony, PlayStation Now hizmetine benzer özel PlayStation donanımı geliştirerek tüketicilerin PS2, PS3 ve PS4 başlıklarını PC’lere veya PlayStation 4 konsollarına aktarmasını sağladı. Microsoft, cep telefonları da dahil olmak üzere çeşitli cihazların, kullanıma sunulduğunda kendi hizmetine erişmesine izin vermeyi planlıyor. Şirket, konsol yazılımı ve yazılım satışlarından kaynaklanan marjlar yerine, tekrar eden abonelik modelleri ile oyun işini büyütme yolunda ilerlerken, Microsoft bulut akışında önemli ölçüde yatırım yapıyor.

Microsoft’un oyun geliri, öncelikli olarak yazılım ve hizmet gelirlerinin yüzde 36 oranında artmasıyla son çeyrekte yüzde 39 arttı. Microsoft, mevcut nesil konsol satışlarında Sony’nin gerisinde kaldı ve şimdi bulut ve canlı akışlı oyunlar için cihazlar arası bir hizmet oluşturma konusunda açık bir fırsat görüyor. Yine de kolay bir zafer olmayacak. GeForce Now, PlayStation Now, Shadow ve Liquid Sky dahil olmak üzere, şu anda tüketicilere sunulan çeşitli oyun akışı servisleri bulunuyor.

Rekabet güçlüdür, ancak mevcut hizmetlerin hiçbiri, birinci şahıs nişancıları gibi hızlı tempolu oyunlarda gecikme sorunlarına tam olarak cevap vermediğinden, Microsoft’un donanım yaklaşımı, konsol tarafındaki sorunların bir kısmının ele alınmasında anahtar rol oynayabilir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlker Taşcı

2007 yılından itibaren bilgisayar ve teknoloji alanına karşı olan ilginç merak duygum sayesinde, kendimi bu yönde geliştirmeye sürekli özen gösterdim. 2012 yılında kendi şirketimi kurarak çeşitli sektörlerdeki müşterilerime, bilişim teknolojileri alanında Bilgisayar Sistemleri Uzmanı ve Web Geliştiricisi olarak destek vermekteyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı