iPhone 11, suyun altında çalışan ekran ile gelebilir!

Yeni bir raporda iPhone 11, su geçirmez özelliğini bir adım öne taşıyacağını ve suyun altına sokulsa bile parmak dokunuşlarınızı algılayacak bir ekran ile geleceği iddia ediliyor.

Apple, 2016’da iPhone 7’den bu yana su ve toz geçirmez akıllı telefonlar üretiyor. Bu, iPhone 7 ve üstü model telefonunuz var ise bir miktar temiz suya sokmanızın zarar vermeyeceği manasına geliyor. Fakat eğer telefonunuzla yağmur altında yürürseniz, ekranınızın üstüne düşen yağmur suyu yüzünden dokunmatiğinizin sıkıntılı davrandığını göreceksiniz. XDA’nın uygulama geliştirme platformu için çalışan Max Weinbach, bunun iPhone 11 ile değişeceğini iddia ediyor.

Max attığı tweette şöyle yazdı “Bir sonraki iPhone muhtemelen suyun altında çalışan ekranlara sahip olacak. Şu an prototip aşamasında ama yine de çalışıyor. Sonunda yapıyorlar.

 Max bilginin sağlam bir kaynaktan geldiğini ama gizlilik sebebi ile kişinin ismini açıklayamadığını söyledi. Bu, sızıntının tam olarak nereden geldiğini doğrulamanın imkânsız olduğunu gösterir. Bu yüzden bu iddiaya biraz temkinli yaklaşmakta yarar var.

 Ancak bu doğruysa, yağmurda kusursuz çalışan iPhone, Apple için büyük bir gelişme olacaktır. Zaten bir süredir akıllı telefon piyasasındaki doygunluk sebebiyle akıllı telefon üreticileri (Apple dahil) kullanıcıların telefonlarını bir üst modelle değiştirmeye ikna etmeye çalışıyorlar. Çünkü artık eski telefonlar bile bugünlerde iyi çalışıyor.

Peki bu özellik ne zaman gelecek?

Akıllı telefon üreticileri arasında yarış devam ediyor ve su altı kullanımına uygun hale getirmek iPhone 11’in en önemli satış pazarlamasından biri yapabilir. Apple büyük ihtimalle eylül başlarında gerçekleşecek olan etkinlikte bir sonraki akıllı telefonunu tanıtana kadar bu özelliği kesin olarak bilemeyeceğiz.

Bunun yanında iPhone 11’in, yakın zamanda tanıtılan Samsung Galaxy Fold ve Huawei Mate X gibi katlanan bir versiyonu ile gelebileceği ile ilgili söylentiler var. Ancak son zamanlarda uzman analist Dan Ives, en erken 2020’ye kadar iPhone’un katlanabilir versiyonunun tanıtılmayacağını söyledi.

Apple’ın, Samsung ve Huawei’nin girdiği katlanabilir telefon yarışına geç kaldığını düşünüyoruz. Ve şu andaki fiyat seviyesi, katlanabilir telefonların anlamlı bir satış seviyesine çıkaramayacak kadar yüksek” diye açıklama yapan Dan muhtemelen de haklı gibi duruyor.

Fakat Ives’e göre bu hep böyle olmayacak. Bir yıl içinde bu fiyatların 1500 doların altına düşeceğine inandığını açıklayan Dan, tüm telefonların yüzde 5 – yüzde 10 arasında pazar payı alacağına da inanıyor.

Cihangir Han DEVRAN

Bir cevap yazın


*