Güncel TeknolojiİncelemeleriOSTeknoloji Haberleri

iPad fare desteği geliyor. Beklenen özellik sizlerle.

iPad fare desteği

iPad fare desteği bir süredir Apple’ın projeleri arasında yer alıyordu. Teknoloji devi Apple, son çıkardığı ürünlerden iPad modellerinde, daha kullanışlı bir tasarım hedefliyor. Bu özellikle çeşitli engellere sahip olan insanlar için daha etkili bir iPad tasarımı hedefi olmakta. Apple’ın bu güzel hedefi neticesinde gelinen noktada son teknolojinin adı iPad fare desteği. Yeni nesil iPad’ler giderek daha efektif bir hale bürünürken, iPad fare desteği de bu değişimi taçlandıracak gibi görünüyor. Bu yazımızda sizlere iPad fare desteğinin ne gibi artıları olduğu ve ne tür özelliklere sahip olduğu hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Bir Apple yöneticisi, iPad’in yaklaşmakta olan fare desteğinin , iPad’i engelli kişiler için daha erişilebilir hale getirmenin ötesine geçen kullanımlara sahip olduğunu söyledi. TechCrunch’ın Apple Küresel Erişilebilirlik Politikası & Girişimler müdürü Sarah Herrlinger ile yaptığı röportajda “Erişilebilirlik özellikleri, desteklemek için tasarlandıkları orijinal topluluklarda daha fazla yarar sağlayabilir” şeklinde açıklama yaptı. Esasında Herrlinger’ın burada atıfta bulunduğu kişiler işitme engellilerdi.

iPad fare desteği

Özellikle Apple en son iPad Pro‘yu geleneksel bir dizüstü bilgisayarın yerine koyduğundan beri, iPad fare desteği sık önerilen bir özellik haline geldi. Apple, tabletler için klavyeyle donatılmış kapaklar sağlayabilir, ancak kullanıcıların klavyeye kolayca erişebilecek bir dokunmatik yüzeye sahip olmak yerine herhangi bir fare tarzı komut için ekrana parmaklarıyla dokunmaları gerekir. Erişilebilirlik özelliği olarak bile fare desteğinin eklenmesi, özellikle özellik geliştikçe, bu yıl veya bir sonraki sonbaharda hangi donanımın gelebileceğini merak etmemize neden oldu.

Herrlinger görünüşte yıllar süren fare desteğinin, aksi takdirde bir iPad kullanamayacak olan engelli insanların ihtiyaçlarına uygun olduğunu vurgulamak istiyor. İşlev, iPadOS ve iOS 13′teki AssistiveTouch menüsünde bulunuyor. Ancak aygıtların hala dokunmatik tabanlı olması amaçlanmaktadır. Herrlinger’ın dediği gibi, “Bu, birincil giriş yöntemi olarak eski masaüstü imleciniz değil.”

Fare desteği, Apple’ın bu yıl geliştirici konferansında açıklanan tek erişilebilirlik özelliği değil. MacOS’un bir sonraki sürümü olan Catalina , ses kontrolleri için tam destekle duyuruldu. Böylece kullanıcıların bir klavyeye veya fareye dokunmaya gerek kalmadan Mac’i kontrol etmesine olanak tanınıyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı