1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Apple, sadece iPad için tasarlanan yeni işletim sistemi iPadOS’u tanıttı

Apple, iPad için ilk özel işletim sistemini tanıttı. IpadOS, çoklu görev yapmayı, dosyaları yönetmeyi ve Apple Pencil‘ı kullanmayı kolaylaştırıyor.

 Kaliforniya’nın San Jose şehri, Apple’ın bu hafta düzenlediği Worldwide Developers Conference (WWDC) etkinliğine ev sahipliği yaptı. Etkinlikte tanıtılan iPadOS, özelleştirilebilir bir ana ekran ve bölünmüş görüntüleme özelliği de dahil olmak üzere onu iPhone‘dan ayıran bir dizi yeni özellikler sunuyor.

Ayrıca, yeniden tasarlanan araç paleti dahil olmak üzere Apple Pencil ile gelişmiş işlevsellik sunuyor ve iPad‘i daha önce hiç olmadığı kadar kullanışlı hale getiriyor.

iPadOS, dosyaları ve çoklu görevleri yönetmeyi kolaylaştırıyor

Apple’ın yazılım mühendisliği başkan yardımcısı Craig Federighi, “iPad, insanların çalışmalarını ve yaratıcılıklarını nasıl değiştirdiğini ve iPadOS ile birlikte, büyük tuval ve çok yönlülüğün avantajlarından yararlanan heyecan verici yetenekler sunarak daha da ileri götürüyoruz” dedi.

“iPadOS, widget’ları içeren yeni bir ana ekran, daha güçlü çoklu görevler ve Apple Pencil’ı daha da doğal hale getiren yeni araçlar da dahil olmak üzere heyecan verici özellikler sunuyor.”

Karanlık modda bulunan ana ekranda Today View adı verilen bir bölüm eklendi. Yeni giriş ekranında, her zaman olduğu gibi uygulamaların bulunduğu alan hala mevcut. Ancak kullanıcılar artık en yeni başlıkları, hava durumu tahminlerini, takvim güncellemelerini ve bir bakışta diğer bilgileri sunan, widget’lara hızlı erişim sağlayan Today View adlı özel bir alan oluşturabiliyoruz.

Dosyalar uygulaması, belgeleri yönetmeyi kolaylaştırmak için yeniden tasarlandı

Uygulamaları yan yana görüntülemenizi ve bunlar arasında hızlıca kaydırmayla kolayca geçiş yapmanızı sağlayan bölünmüş görünüm modu sayesinde çoklu görevler kolaylaştırılmış.

Ayrıca dosyalar uygulaması, belgeleri yönetmeyi kolaylaştırmak için yeniden tasarlandı. Kullanıcılar, USB sürücülerden, SD kartlardan veya bir SMB dosya sunucusundan dosyaları içe veya dışa aktarabilir ve klasörleri zip ile açabilir. İşaretleme notları ekleme gibi PDF‘lerde basit düzenlemeler yapmak da mümkün hale geldi.

Apple Pencil yetenekleri, iPad için geliştirildi

Apple Pencil kullanıcıları ayrıca web sayfalarına not yazabilir ve onları e-postayla gönderebilir. Ekrana bir köşeden aşağı kaydırılarak araca kolayca erişilebilir.

Renk paletleri, şekiller, silgiler ve diğer araçlara hızlı erişim sağlayan tahmin algoritmaları ve kullanımı kolay araç paleti sayesinde çizim de daha doğal hale getirilmiş.

Güncelleme aynı zamanda bir erişilebilirlik özelliği olarak, hem USB hem de Bluetooth cihazları için fare desteği içeriyor. IpadOS, dokunmatik kullanımlar için özel olarak tasarlanıyor, ancak cihazın masaüstü kullanımı için daha esnek hale gelmesinin önünü de açıyor.

Kayan klavye, kolayca kesmenize, kopyalamanıza, yapıştırmanıza ve geri almanıza yardımcı olacak yeni hareketler sayesinde metin ekleme ve düzenleme de daha kolay hale geldi.

Avatar
Cihangir Han DEVRAN

Bir cevap yazın


*