DonanımGüncel TeknolojiiOSTeknoloji Haberleri

iOS 13 beta 3D Touch’ın geleceğini değiştiriyor

iOS 13 beta 3D

iOS 13 beta 3D Touch’ın farklı gelişmelere gebe olduğunun habercisi. İlk iOS 13 geliştirici beta sürümü kullanıma sunuldu ve kullanıcılar Apple’ın 3 boyutlu dokunmatik işlevinin tamamen değiştirilmiş gibi göründüğünü keşfediyor. 9to5Mac, ana ekranda bir uygulamanın simgesine sertçe bastığınızda beliren bağlam menüsü gibi, özelliklerin önemli işlevselliklerinin çoğuna, artık uzun bir basımla erişilebildiği belirtilen haberler arasında. Apple’dan bir diğer jest daha geldi. Artık daha önce 3D Dokunmayı destekleyip desteklemediklerine bakılmaksızın tüm iPhone’larda ve iPad’lerde 3D Dokunma özelliği kullanılabilir.

3D Touch’ın yolda olması beklenmedik bir durum değil. Geçtiğimiz yıl, Apple iPhone XR’deki özelliğini çıkardı ve yerine yeni Haptic Touch özelliği 3D Touch ile kıyaslandığında biraz gereksiz hissettirdi. Bir başka kullanışlı 3D Touch özelliği olan imlecinizi hareket ettirmek için bir iPhone’un klavyesinde hızlıca kaydırma kabiliyeti de yakın zamanda iOS 12’li 3D Touch iPhone’lara getirildi.

iOS 13 beta 3D Touch’ın geleceği

Yine de bu tamamen kesintisiz bir çözüm seçeneği değil. 9to5Mac, ekranda biraz daha fazla bastırarak artık bağlantı önizlemesinde “pop” yapamayacağınızı ve parmağınızı telefonunuzun ekranından kaldırmadan bir uygulamanın içerik menüsünden bir öğe seçemeyeceğinizi aktarıyor. Ancak bu işlevsellik, iOS 13’ün son sürümüne yaklaştığı için hala kısıtlanabilir; bu noktada birden fazla rapor, iPhone 6S’den itibaren 3D Dokunma desteği olmadan gönderilecek ilk Apple amiral gemisinin ufukta göründüğünü aktarıyor. Bir süredir iPhone 11’in basınca duyarlı 3D Dokunmatik ekran içermeyeceğine dair söylentiler mevcut.

Apple, iOS 13’teki içeriksel eylemler için yeni bir uzun süreli basım hareketi standart hale getiriyor. Bu hareket tüm iPhone’larda, iPad’lerde ve yedinci nesil iPod touch’ta mevcut. iPhone XR tarafından kullanılan iOS 12 Haptic Touch hareketine benzer bir özellik olarak karşımıza çıkacak. 3D Touch Peek’in yerine uzun süre basarak yeni bir önizleme arayüzüne erişebilirsiniz. Örneğin, Safari’de bir bağlantıya uzun basıldığında, aşağıda çeşitli işlemlerle birlikte bağlantının hedefinin küçük bir pencere önizlemesi görüntülenir. iPad kullanıyorsanız, uzun basış ayrıca Sürükle ve Bırak etkileşimlerini de etkinleştirir. Peek görünürse, önizlemeyi iptal edip sürükle bırak işlemine devam etmek için sürüklemeye devam edebilirsiniz. Artık tüm aygıtlar, bir uygulama simgesine uzun basarak ana ekrandan hızlı eylem kısayollarına erişebilir: bir simgeye uzun basın ve bunları göstermek için titreşim hissettiğinizde bırakın.

Öte yandan Apple, bu yılın ilerleyen saatlerinde basınca duyarlı bir ekrandan yoksun olacak bir amiral gemisi iPhone göndermek için iOS 13‘te temel hazırlıyor. iOs 13 ile beraber Apple bizlere başka neler sunacak merak konusu.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı