DonanımGüncel TeknolojiHaberler

İlk kez Huawei Mate 20’de kullanılacak Kirin 980 İşlemcisinden Haberler Geldi

Huawei‘nin geçtiğimiz gün lansman tarihi ortaya çıkan yeni mobil işlemcisi Kirin 980, bugün teknik olarak detaylandı. İşte elde edilen ilk bilgiler;
Kirin 980
İşlemci üretimi noktasında Tayvanlı TSMC ile uzun zamandır iş birliği içerisinde olan Huawei, Kirin 980’de bir kez daha TSMC ile ortaklığını sürdürecek. Kirin 970’de 10 nm üretim sürecini benimseyen işlemci üreticisi, Kirin 980’de 7 nm üretime geçiş yapacak. Aynı üretim mimarisi yine bu yıl tanıtılacak diğer amiral gemi işlemciler Snapdragon 855, Apple A13 ve Exynos 9820’de de kullanılacak.
Çinli sitenin iddiasına TSMC, Kirin 980’in üretimine ikinci çeyrek içerisinde başlayacak. Sekiz çekirdekli işlemcide performansı belirleyen dört adet çekirdek bu defa Cortex-A75 tabanlı olacak.


Daha güçlü bir grafik işlemcinin eşlik edeceği Kirin 980’de haliyle yapay zeka tarafındaki gelişmeler de dikkatle izlenecek. Bu noktada Kirin 970’de yer alan özel NPU çekirdeğine çok daha fazla yapay zeka özelliği eklenecek. Huawei ayrıca yeni nesil işlemciyle birlikte Bluetooth 5.0 özelliğini telefonlara dahil edecek.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı