AndroidGüncel TeknolojiMobil

Huawei P30 Pro, Android 10 Güncellemesini Alacak

P30 Pro, Huawei tarafından Mart ayında çıkışını yaptı. telefon, piyasadaki en çeşitli markalarda gördüğümüz kamera dizilimlerinden biri olan dörtlü kamera sistemleri içinde en kayda değer telefon olarak gösterilebilir. Amiral gemisi aynı zamanda hızlı bir işlemci, büyük bir batarya ve muhteşem bir tasarım ile piyasaya sürdü.

Huawei, firmanın kendi EMUI 9.1’un üzerinde çalışan Android 9 Pie‘yi piyasaya sürdü. Yakın zamana kadar, amiral gemisinin Google’ın en yeni Android sürümü olan Q’ya yükseltilmesi bekleniyordu. Fakat Amerika ile Çin arasındaki ticaret savaşı nedeni ile bu durum bir süre belirsizliğini korudu.  Yeni gelen haberlere göre Android Q’nun bu yıldan sonra piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Ancak, P30 Pro’ya gelen önemli işletim sistemi güncellemelerinin geleceği, Trump yönetiminin Huawei Technologies Co Ltd’yi bir ticaret kara listesine koyma kararının ardından belirsiz hale geldi. Bu, ABD şirketlerinin Huawei ile nasıl etkileşime girebileceği konusunda birtakım kısıtlamalar getirdi. Bu hamlenin ardından Google yakında Çinli teknoloji devinin Android lisansını askıya aldı. Bu sıkıntılar, 19 Ağustos’a kadar ertelendiğinden, Android Q’nun akıllı telefon için gelme ihtimalini şüpheye düşürmüştü.

Ancak, Huawei geçtiğimiz günlerde P30 serisinin “Android Q’ya erişebileceği” ve onun 17’den fazla cihaza getirmek için çalışmalara  başlamış olduğu “teknik hazırlıklar ve testlerin” altını çizdiğini belirtti.

OEM, konuyu tartışırken, “P30 serisi de dahil olmak üzere en popüler cihazlarımızın Android Q’ya erişebileceğinden eminiz. Cihazların Android Q güncellemelerini alabilmelerini sağlamak için aylarca geliştiricilerle birlikte çalışıyoruz. 17’den fazla cihaz için teknik hazırlıklar ve testler çoktan başladı. Aslında, Mate 20 Pro’muza Android Q’yu Google tarafından piyasaya sürüldüğü şekliyle alması için onay verildi.” dedi.

Android Q‘nun piyasaya sürülmesiyle XDA Developers, P30 Pro için erken bir sürümü indirmeyi başardı ve ekran görüntülerini paylaştı. Huawei‘nin EMUI derisinin (10) yeni bir sürümünün Android Q‘nun üzerinde çalıştığı belirtildi. Yazılımın birçok yönünün, bu yılın başlarında piyasaya sürülen EMUI 9.1‘e inanılmaz derecede benzer olduğunu farkedebiliyoruz.

 Huawei P30 Pro güncellemesi kameraya radikal değişikler getiriyor

Ancak, kamera uygulaması önemli bir tasarım revizyonu almış gibi görünüyor. Beyaz, siyah ve kırmızı uygulama tarafından kullanılan tek renk olduğu ortaya çıktı. Daha önce olduğu gibi, farklı kamera modları arasında geçiş yapmak için soldan sağa doğru kaydırmak vurgulandı.

EMUI 10‘da olduğu gösterilen en büyük değişikliklerden biri, Android Q‘nun öne çıkan bir özelliği olan bir dizi yeni izin ayarlarıydı. Bu özellik, kullanıcıların uygululamaların verileri üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmalarını sağlayacak. Artık kullanıcılar, bir uygulamanın sadece bir ikili evet veya hayır seçeneğiyle karşılaşmak yerine, kullanıldığında bilgi verilerini toplamasına izin verme seçeneğine sahip olacak.

XDA Geliştiricileri tarafından belirtildiği gibi, Android Q‘nun üstünde çalışan EMUI 10‘un bu noktada erişilemeyen bir dizi önemli özelliğe sahip olması muhtemel. Android Q‘nun bu yıl daha sonra P30 Pro‘ya ulaşması beklenirken, Çin amiral gemisi için en büyük güncelleme olması bekleniyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı