1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Gmail’leriniz Uygulama Geliştiricileri Tarafından Okunuyor Olabilir!

Google, bu uygulama geliştiricilere ulaştığını ve veri paylaşımı konusunda katı kullanıcı kontrolleri sunduğunu söylüyor.

Google, The Wall Street Journal’ın bir haberine yanıt olarak, üçüncü taraf uygulama geliştiricilerinin bir kullanıcının Gmail iletisinin içeriğini okuyabilmesi ve analiz edebilmesi için ne kadar yaygın olduğunu ayrıntılı olarak açıklayan yeni bir blog yazısı yayınladı. Google, sektör uygulamalarına büyük ölçüde yeni bir anlayış sunmazken, artık oldukça yaygın olduğu anlaşılsa da, Google G Suite‘in gizlilik ve güvenliğini korumak için kullanabileceği bir kullanıcı ve iş organizasyonu ile ilgili önlemleri özetlemekte. Şirket ayrıca, hassas Gmail verilerine erişebilen üçüncü taraf uygulamalarını ve hizmetlerini inceleme konusundaki kararlılığını yineliyor.

Şirketin güvenlik, Güven ve Google Cloud Gizlilik bölümü yöneticisi Suzanne Frey tarafından yazılan şirketin blog yazısında şöyle diyor; “Google dışı uygulamaların canlı bir ekosistemi size seçenek sunuyor ve e-postanızdan en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı oluyor. Ancak, yayınlanan bir Google dışı uygulamanın Gmail iletilerinize erişebilmesi için, geliştiricinin otomatik ve manuel olarak incelenmesini, uygulamanın gizlilik politikasının ve ana sayfasının değerlendirilmesini içeren bir çok adımlı inceleme sürecinden geçiyor. Uygulamanın, yaptığı gibi çalıştığından emin olmak için uygulama içi test. ”

Frey, verilerinizin güvenilir kaynakların elinde olmasını sağlamak için birkaç ipucu sunuyor. Bunlar, Google dışındaki bir uygulamaya erişim vermeden önce izin ekranını inceleyerek ve hangi cihazların hesabınıza giriş yaptığını, hangi üçüncü taraf uygulamalarının Gmail’inize erişebileceğini ve bu uygulamaların sahip olduğu izinleri kontrol etmek için şirketin Güvenlik Kontrolü aracını kullanmayı içeriyor. Ayrıca, Google’ın inceleme sürecinin şirketlerin ve kişilerin kendilerini yanlış tanıtmalarını ve yalnızca sağladıkları işle ilgili verileri talep etmelerini sağlamak için tasarlandığını söylüyor.

WSJ hikayesi, Gmail’i kullanarak üçüncü taraf uygulamalarından veya hizmetlerinden herhangi bir yanlışlık ortaya çıkarmasa da, daha önce dikkat çeken bir endüstri uygulamasında, Facebook’un Cambridge Analytica veri gizliliği skandalı sonrasında daha sıkı inceleme altında bir ışık tuttu. Facebook, yıllarca üçüncü taraf uygulama geliştiricilerine cömert kullanıcı verisi erişimi sağladı. Bu, on milyonlarca kişinin kişisel bilgilerini uygun bir şekilde onay almadan bir veri madenciliği şirketine paketleyip sattığı bir durum yarattı. Google, kullanıcılara ve işletmelere, Facebook’tan farklı olarak, aslında hassas kullanıcı verilerinin sorumlu bir sorumlusu olduğu konusunda, özellikle kendi veri yönetimi ve kullanıcı gizliliği uygulamalarını daha aktif bir şekilde savunmak zorunda kaldılar.

Geçtiğimiz yıl, Google, G Suite’i kurumsal müşteriler için daha çekici hale getirme stratejisinin bir parçası olarak Gmail kullanıcılarının mesajlarının içeriğini reklam amaçlı olarak taramanın durdurulacağını duyurdu. Google, Cambridge Analytica’dan iyi bir şekilde, özellikle de bazı kullanıcıların Gmail’in para kazanma şekline dair güçlü bir kavramaya sahip olmadıklarında, kullanıcıların özel sohbetlerini temel alarak reklamları hedeflemek için özellikle akıllı bir iş stratejisi olmadığını gördü. Frey bunu bugünün blogunda yineledi: ”Gmail’in birincil iş modelinin ücretli e-posta hizmetimizi G Suite’in bir parçası olarak kuruluşlara satması ve Gmail’in tüketici sürümünde hala reklamlar varken dikkat çekiyor. Bu reklamlar artık e-postaların içeriğine göre hedeflenmemektedir.”

Frey: “Otomatik işlem uygulaması, bazılarının yanlışlıkla e-postalarınızı okuyor” belirtti. “Kesinlikle açık olmak gerekirse: Google’da hiç kimse, bize sorduğunuz ve onay verdiğiniz veya güvenlik veya kötüye kullanım gibi güvenlik amaçlarıyla ihtiyaç duyduğumuz durumlar haricinde, Gmail’inizi okuyamıyor.”

 

Bizi instagramdan takip etmeyi unutmayın…

 

@guncelteknolojicom

İlker Taşcıhttp://www.turtech.com.tr

2007 yılından itibaren bilgisayar ve teknoloji alanına karşı olan ilginç merak duygum sayesinde, kendimi bu yönde geliştirmeye sürekli özen gösterdim. 2012 yılında kendi şirketimi kurarak çeşitli sektörlerdeki müşterilerime, bilişim teknolojileri alanında Bilgisayar Sistemleri Uzmanı ve Web Geliştiricisi olarak destek vermekteyim.

Bir cevap yazın


*