Oyun

Final Fantasy VII Remake Ne Zaman Geliyor?

E3 2019‘da oynanışı gösterilen Final Fantasy VII Remake, unvanına rağmen, aslında orijinal oyunun yeniden birebir yapılması yerine, onun dünyasını ve karakterlerini daha derinlemesine inceleyecek. E3‘teki bir kapalı kapı sunumunda yapımcı Yoshinori Kitase, oyunu yeni grafiklerle basitçe yeniden yaratmanın, orijinal Final Fantasy VII’de çalışan geliştiricilerin Remake’inde de çalışmaya gelmesi için yeterince heyecanlandırmayacağını söledi. “Buradaki hedefimiz sadece bire bir kopya veya remaster yapmak için değil bu tür tanımlayıcı RPG’yi yeni bir izleyici kitlesi için, yeni bir çağ için yeniden yapmak” dedi.

İlk oyun, Shinra olarak bilinen şeytani şirketin egemen olduğu karanlık, azizden ilham alan bir şehir olan Midgar‘da belirlendi. Orjinalinde olduğu gibi, oyuncular Cloud‘u ve Çığ denilen bir grup paralı askeri reaktörü bombalarken ve Shinra‘nın gezegenin enerjisini tüketmesini engellemek için savaşırken kontrol ederler. Kitase‘ye göre, geliştirme ekibi Midgar‘daki ilk oyunun tamamını konferansta göstermeyi tercih etti. Çünkü “Final Fantasy VII’nin dünyasında en ikonik yeri burası”.

Midgar yeniden yapılanmada büyük ölçüde genişletildi. Oyun, içerik bakımından oldukça büyük ve geliştiricilerin iki Blu-ray diskinin içeriğine değecek kadarını kapsıyor. Kitase, bu yaklaşımın “bir şeyi geri ölçeklendirmek veya hayranların orijinalinde sevilen herhangi bir şeyi kaldırmak zorunda kalmadan orijinali gerçekten yeniden düzenlememize izin verdiğini” söyledi. Uygulamalı bir demoda, küçük sahnelerin bile nasıl üzerinde çalışıldığını görmek kolay. Daha fazla diyalog, daha büyük seviye tasarım ve daha derinlemesine savaşlar. Her ne kadar demo Cloud olarak birkaç kısa savaşa sahip olsa, oyuncuların yıkıcı bir lazer saldırısından kaçmalarını gerektiren akrep benzeri bir makine ile karşı karşıya kaldığı bir boss savaşı ile sonuçlanıyor.

Square Enix’in Midgar’a odaklanmasının ne kadar başarılı olacağını söylemek için henüz çok erken. Ancak oyunun açılış bölümünü tekrar gözden geçiriyor. Fakat gösterildiği kadarı ile inkar edilemez derecede güçlü bir deneyim. Şimdiye dek gördüğümüz dünyanın kapsamı ve detayları etkileyici olduğunu söylemek gerekiyor. Biggs ile Jessie gibi karakterlerin öncekinden daha merkezi bir rol oynadığı görülüyor. Oyun bölümlere ayrılmış.

Remake ‘nin diğer bölümleri ne zaman yayınlanacak?

Oyunun ilk bölümü önümüzdeki Mart’ta başlayacak, ancak Kitase daha önce Kotaku‘ya toplam kaç oyun yapacaklarından emin olmadıklarını söyledi. Verge’nin sunumu sırasında Kitase, geliştirme ekibinin “bir sonraki ana final Final Fantasy oyununa başladığını” söyledi. Bu arada, ekip, ilk oyunun gelişiminin ötesine geçmeye hazırlanıyor. Kitase, “Artık şimdi planlamaya ve ikinci oyunun genel içeriğini ana hatlarıyla açıklamaya devam ediyoruz” dedi.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı