Sosyal Medya

Facebook Avustralya’da Haber Paylaşımını Yasaklıyor

Facebook Avustralya'da Haber Paylaşımını Yasaklıyor

Avustralya’nın haber içerikleri için Facebook’tan ödeme istemesi üzerine ABD’li şirketten atak geldi. Facebook ve Instagram haber paylaşımını engelleyecek.

Avustralya’da “içerikler için yerel medya kuruluşlarına ödeme yapma” yasası kabul edilirse, Avustralya’daki haber yayıncılarının ve kullanıcılarının Facebook ve Instagram’da haber paylaşmasını engelleyeceğini söylüyor.

Avustralya Maliye Bakanı Josh Frydenberg, bu yıl yasalaşacak telif hakkı sistemi ile, dijital platformlarda sağlanan haber içerikleri için ödeme yapılması sağlanarak bir ilke imza atılacağını söyledi.

Frydenberg, “Bu, Avustralya haber medyası işletmeleri için adil bir hamle. Bu, rekabeti artırmakla, tüketiciyi korumakla ve sürdürülebilir bir medya ortamını sağlamakla ilgili. Hiçbir şey, Avustralya’daki medya ortamının geleceğinden daha az tehlikede değil” dedi.

Geçtiğimiz yıl ülkede medya pazarının durumu ve ABD platformlarının gücüyle ilgili bir soruşturma başlatılmıştı.

Avustralya hükümeti, Facebook ve Google’dan medya şirketleriyle uzlaşma için müzakere başlatmalarını istemişti. Ancak müzakerelerden bir sonuç çıkmamıştı.

Google, düzenlemenin her yıl Avustralya haber yayıncılarına gönderdiği “milyarlarca tıklamayı” yok saydığını söylüyor.

Almanya, Fransa ve İspanya’daki yayıncılar, Google’a haber makalelerinin parçalarını yayınlaması karşılığında lisans ücretlerini ödemeye zorlayan ulusal telif hakkı yasalarını kabul ettirmişti.

Avustralya hükümeti Facebook ve Google’ın haber merkezleri tarafından ödeme yapmasını talep etmişti. Facebook Avustralya Genel Müdürü Will Easton ise “Avustralya’daki yayıncıların, insanların yerel veya uluslararası haberleri Facebook ve Instagram’da paylaşmalarına gönülsüzce son vereceğiz” diyor.

“Facebook haber kaynakları için bu bizim ilk tercihimiz değil. Ancak mantığa meydan okuyan ve Avustralya’nın haber ve medya sektörünün uzun vadeli canlılığına yardımcı olmaktan ziyade zarar vermesine karşı korumanın tek yolu bu.”

Haber içerikleri paylaşılmayacak

Avustralya hükümetinin haber merkezlerini korumadığını ve hatta internetin dinamiklerini yanlış anladığını söyleyen Facebook, Avustralya haber işletmelerine milyonlarca dolar yatırım yaptığını söyledi:

“Platformumuzda yalnızca haberlere yönelik bir özellik olan ve yayıncılara içerikleri için ödeme yaptığımız News’i Avustralya’ya getirecektir.”

Avustralya medya pazarının durumu ve ABD platformlarının gücüyle ilgili bir araştırma yapıldı. Ardından Avustralya hükümeti geçen yıl Facebook ve Google’a, içeriklerini kullanmak için medya şirketleriyle anlaşma yapmalarını söylemişti. Şirketler anlaşma yapamayınca da hükümet, haber içeriklerini paylaşmasına izin vermeyeceğini duyurmuştu.

Canberra Üniversitesi 2020 Dijital Haber Raporuna göre Avustralyalıların yüzde 39’u Facebook’u haberler için kullanıyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı