1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Facebook, çipini tasarlaması için en iyi Google mühendisini kaçırdı!

Sosyal ağ donanımını, tüketicinin en son hareketlerini daha fazla geliştirmek için.

 

Facebook, Bloomberg’in bir raporuna göre, kendi Silikon Vadisi’ ni tasarlama çabalarında. Sosyal ağa yardım etmek için Google‘ın lider çip geliştiricilerinden biri olan Shahriar Rabii’yi işe aldı. Facebook, bu yılın başlarında, güç üreten sunucuya ve tüketici donanımına özel çipler tasarlayabilecek bir ekip kurmaya başladıklarında, çip geliştirmede olan grupta yer aldı. Güncellenmiş bir Linkedin biyografisine göre, Rabii’nin Facebook’taki yeni rolü bir başkan yardımcısı ve silikonun başı olacak.

 

Bu, Intel ve Qualcomm gibi büyük isim sağlayıcılara güvenmek yerine, çoğu çip tasarımını şirket içinde getirecek diğer teknoloji devleriyle birlikte trend olan bir hareket. Apple, yaklaşık on yıl boyunca iOS cihazları için kendi özel işlemcilerini yaratıyor ve son yıllarda yapay zeka ve diğer görevler için özel tek amaçlı çipler tasarladı. IPhone üreticisinin, 2020’ye kadar Intel bilgisayarları için Intel işlemcilerini değiştirmek için kendi çiplerini kullanmayı planladığı bildirildi.

 

 

Google, Pixel akıllı telefonlar için kendi özel Görsel Çekirdek çiplerini üretiyor ve Facebook’un yakın zamandaki kiralaması olan Rabii, bunları geliştiren ekibi daha önce yönetmişti. Yeni rolünde, Rabii’nin Facebook markalı akıllı telefonlar için çipler geliştirmesi pek olası değil, ancak şirket, özel bir işlemci kullanabilecek çeşitli donanım türleri üzerinde çalışıyor.

 

Bu yılın başlarında, Facebook’un sahip olduğu Oculus VR, şu anda Qualcomm markalı bir çipe sahip olan bağımsız Oculus Go sanal gerçeklik kulaklığını piyasaya sürdü. Gelecek modeller, özel Facebook çiplerini kullanabilir. Şirketin ayrıca, bütün özelliklere özelliklerine sahip kendi Echo Show benzeri akıllı hoparlörlerini geliştirdiği ve özel bir çipin Facebook’a evde rekabet avantajı sağlayabileceği bildiriliyor.

 

Özel çipler, Facebook’un siteyi nefret söylemi, sahte hesaplar ve potansiyel olarak tehlikeli içerik için devriye gezen AI algoritmalarını daha iyi eğitmek için de kullanılabilir. Şu anda şirket, Nvidia gibi şirketlerden değiştirilmiş üçüncü taraf GPU’ları kullanıyor. Google’ın Tensor İşleme Üniteleri ile yaptığı gibi, kendi AI eğitim sunucularını tescilli çiplerle tasarlayarak, sürekli büyüyen platformuna karşı insan gözü yerine yapay zekayı kullanmanın çok zorlu sorununa yardımcı olabilir.

İlker Taşcıhttp://www.turtech.com.tr

2007 yılından itibaren bilgisayar ve teknoloji alanına karşı olan ilginç merak duygum sayesinde, kendimi bu yönde geliştirmeye sürekli özen gösterdim. 2012 yılında kendi şirketimi kurarak çeşitli sektörlerdeki müşterilerime, bilişim teknolojileri alanında Bilgisayar Sistemleri Uzmanı ve Web Geliştiricisi olarak destek vermekteyim.

Bir cevap yazın


*