1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Çin, teknoloji şirketlerini uyardı. ABD’ye karşı birlik

Çin, teknoloji şirketlerini uyardı. Son dönemde yaşanan yaptırımlara karşı Çinli teknoloji şirketlerine yetkililerden birlik çağrısı. The New York Times’taki bir rapora göre, Çin hükümet yetkilileri çok sayıda teknoloji şirketini “korkunç sonuçların” olduğu konusunda uyardı. Times, uyarıların bu hafta başlarında Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu üyeleri ile Ticaret Bakanlığı ve Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı üyeleriyle beraber düzenlenen bir dizi toplantı neticesinde gerçekleştiğini söyledi. Dünyaca ünlü birçok şirketin bu toplantılar bünyesinde olduğu bilinmekle beraber şirket isimleri net olarak bilinmiyor.

Yetkililer, Trump idaresinin ekonomilerine karşı saldırgan çabalarına karşın belirli şirketlerle işbirliği içinde olmaları gerektiklerini belirtti. Yetkililere göre ABD dışındaki şirketlere Çinli firma tedarik etmeye devam etmeleri halinde bu sorunlar atlatılacak.

Mayıs ayında, Beyaz Saray, federal hükümetin ABD şirketlerinin ulusal güvenlik riski taşıyan şirketlerden ekipman satın almalarını yasaklamasına izin veren bir yürütme emri çıkardı. Söz konusu yaptırımlar, ulusal güvenlik görevlilerinin ABD güvenliği için böyle bir tehdit oluşturdukları konusunda uyardığı ve müttefik ülkelere telekomünikasyon altyapısını geliştirirken şirketin ekipmanını kullanma konusunda baskı uygulanan Huawei’ye yönelik olmuştu. Yaşanan yaptırımlar sonrasında başta Google olmak üzere Microsoft, ARM, Qualcomm gibi isimler, Çinli teknoloji devi Huawei’e karşı cephe almıştı. Aradaki gergin ortam biraz olsun düzelcek gibi olurken son olarak Facebook’tan da Huawei’e kötü haberler geldi.

İki ülke arasında sürmekte olan ticaret savaşının bir parçası olarak gümrük vergileri belirlendiği için bu hareket, Washington ve Pekin arasındaki artan gerilimlerin ortasında geldi. Görüşmeler son zamanlarda durdu, ancak Başkan Donald Trump ve Çin Cumhurbaşkanı Xi Jingping’in Japonya’daki G20 zirvesinde buluşması bekleniyor. Bakalım söz konusu bu görüşme aradaki gergin ortamın ve ticari savaşın önüne geçebilecek mi?

Çin, teknoloji şirketlerini uyardı.

Çin

Bu savaşın her iki tarafa ve dolayısıyla pek çok büyük şirkete büyük zararları var. Geniş çerçevede ise teknoloji için kara günler olarak nitelendirilmekte. Huawei’in önderliğinde Çin cephesi, yaptırımlara karşı dik duruşunu ve b,c,d planlarını aktif tutuyor. Çinli yetkililerin önderliğinde önde gelen Çinli teknoloji şirketlerinin işbirliği girişimi de bu minvalde yaşanan gelişmeler arasında yerini aldı.

Ramazan ABAY

Bir cevap yazın


*