Android Q işletim sistemi beta sürümü karşınızda

Android Q işletim sistemi
Android Q işletim sistemi
Android Q işletim sistemi

Android’in yeni işletim sistemi Android Q işletim sistemi beta sürümü ile alakalı yazımızda sizlerleyiz. Henüz Android Pie mobil cihazınıza gelmemiş ve siz onu bekliyor olabilirsiniz. Ancak ufukta yeni bir Android güncellemesi olduğunu bilmelisiniz. Android Q. Android Q beta sürümü yakında piyasadaki yerini alıyor. Bu yeni işletim sistemi pek çok cihazla uyumlu olacak. Yayılan haberlere göre Android Q beta sürümü, Pazartesi günü görülebilir. Ayrıca Android Q beta sürümünün Google tarafından onaylanan Android P cihazından farklı cihazlarda da kullanılacağı söyleniyor.

Söylentiler ışığında çıkması beklenen ve pek çok cihazla uyumlu olacağı beklenen Android Q, ne gibi özelliklerle gelecek merak konusu. Bunlardan en çok merak edilenlerden birisi de hiç kuşkusuz karanlık modu.

Android Q işletim sistemi karanlık modu

Android Q’da beklenen özelliklerden birisi de karanlık modu. Karanlık modunun nasıl olacağı hakkında çeşitli bilgiler şimdiden yayıldı. Karanlık mod ayarlar menüsü, başlatıcı, bildirim gölgesi ve diğer UI öğeleri için geçerlidir. Günün belirli saatlerinde karanlık modun kalıcı olarak etkinleştirilebileceği ya da otomatik olarak açılabileceği bekleniyor. Düzgün bir dokunuşla, desteklenmeyen uygulamalar için karanlık modu zorlamak mümkün görünüyor.

Karanlık mod, Android için gecikmiş bir özellik. Karanlık mod sayesinde geceleri parlama azaltılıp OLED telefonlarda pil ömrü uzatılıyor. Google, karanlık mod özelliğinin daha önceki dönemde üzerinde durmadı. Bu sürümde yeni bir özellik olarak karşımıza çıkacak olan karanlık modu şimdiden heyecan uyandırdı.

Söz konusu bu haber Android’in yeni sürümünü yeni sürümünü test etmek isteyen herkes için heyecan verici bir haber niteliğinde. Google, geçen yıl ilk Android P beta’yı piyasaya sürdüğünde, yalnızca Pixel 2’yi değil, çeşitli aygıtları da destekliyordu. Nokia 7 Plus, Oppo R15 Pro, Vivo X21, OnePlus 6. Android Q beta sürümünün hangi cihazlarda kullanılacağı sorusu şimdiden merak ediliyor. Google’ın beta sürümünü Pixel 3 serisi haricinde piyasanın önde gelen amiral gemilerinde de deneyeceği beklentiler arasında. Yeni işletim sistemi haberi özellikleri ve kullanılacağı modeller ile şimdiden heyecan uyandırdı. Bakalım önümüzdeki günlerde gelişmeler nasıl olacak.

Cihangir Han DEVRAN

Bir cevap yazın


*