Android Q beta sürümü Pixel telefonlarda

Android Q beta sürümü
Android Q beta sürümü


Android Q beta sürümü Pixel telefonlarda aktif hale geldi. Bu yazımızda sizlere bu sıcak haberi aktaracağız. Çarşamba mobil işletim sisteminin bir sonraki sürümü olan Android Q’nun ilk beta sürümünü yayınlandı. İlk uygulayıcılar, orijinal Pixel ve Pixel XL dahil olmak üzere herhangi bir Pixel cihazını kaydettirerek başlayabilir. Arama devi, geliştiricilere yönelik bir ön izleme yazılımı geliştirme kitinin (SDK) de Çarşamba günü hazır olduğunu söyledi.

Android Q beta sürümü

Android Q, bir blog gönderisine göre “yeni ek özellikler ve daha hızlı uygulama başlatma, katlanabilir cihazlar için geliştirmeler ve daha pek çok özelliği bulunuyor.

Katlanabilir ekran desteği

Android Q ile birlikte uygulamalar katlanabilir ve büyük ekranlı telefonlarda nasıl bir sistem göreceğiz. Bu soru hâliyle akıllarda soru işareti. İlk açıklamalara göre uygulamaların nasıl boyutlandırılacağı, görüntüleneceği vb. konular açıklığa kavuşuyor.

JPEG + Dinamik Derinlik

Birçok telefonda, fotoğraftaki bir öznenin arka planını bulanıklaştıran bir portre modu bulunuyor. Efekti oluşturmak için kullanılan derinlik eşleme verileri, fotoğraf oluşturulduktan sonra atılır. Dinamik Derinlik, uygulamaların özel bulanıklaştırma ve bokeh seçenekleri sunmak için bu derinlik verilerini kullanmalarını sağlıyor. Geliştiriciler ayrıca 3D görüntüler ve AR fotoğrafçılığı oluşturmak için Dinamik Derinlik verilerini kullanabilir.

HDR10 +

Galaxy S10 ve S10 Plus, HDR10 + ‘a ekranlar için yüksek dinamik aralık formatı sunan ilk telefonlar olarak dikkat çekiyor. Android Q telefon ve tabletleri destekleyen HDR10 + özelliğine sahip. Android Q, AV1’i daha az bant genişliği kullanan daha yüksek kalitede video akışı sağlayan bir video codec bileşenini de kullanabilecek.

Daha hızlı uygulama başlatıyor

Android Q beta sürümü

Nougat’tan bu yana, uygulamaların açılması, uygulama kodunun hangi kısımlarının sıkça kullanıldığını Android öğrendiği için açılış hızı artmıştır. Şimdi Android Q beta sürümüile Google uygulamaları hemen başlatılabilir. Geliştiriciler, uygulama verilerini daha önce işlemek ve daha sonra bir güvenlik kabına taşımak için Android Q’yu kullanabilir. Bu nedenle Android Q kesinlikle kullanıma hazır.

Gizlilik korumaları

Uygulamalar ve paylaşılan dosyalara erişimleri üzerinde daha fazla kontrol sahibi olacaksınız. Bu Android için en büyük güncellemelerden birisi. Bir uygulamanın Fotoğraflar ve Videolar’a erişimini de kontrol edebilirsiniz. İndirmeler için, bir uygulamanın hangi İndirme dosyalarına erişebileceğine karar verebilmeniz de Android Q beta sürümü ile mümkün olan şeyler arasında.

Konum paylaşımını sınırla

Konum ayarları ve izinler üzerinde daha fazla kontrolünüz söz konusu. Konumunuzu görmek için uygulamalara izin vermeniz istendiğinde şunları seçebilirsiniz: asla, yalnızca uygulama çalışırken veya her zaman – arka planda bile. Dolayısıyla, bir paylaşım payı uygulaması kullanıyorsanız, kullanımdayken konumunuzu izlemesine izin verebilirsiniz ancak uygulamanın konum verilerinize erişmediği zamanlarda konum vermesini yasaklayabilirsiniz.

Daha hızlı paylaşım kısayolları

Geliştiriciler, bir kullanıcı tarafından başlatıldığında anında yüklenmelerini sağlayan Paylaşım Kısayolları arayüzüyle hedefleri önceden yayınlayabil.

Uygulama güvenliği

Android Q, yüz kimliği gibi pasif kimlik doğrulaması için daha fazla destek sağlıyor. Ayrıca, örtük ve açık kimlik doğrulaması için belirli akışlar ekliyor. Android Q, taşıma katmanı güvenliğini, Google’ın TLS 1.2’den yüzde 40 daha hızlı bir şekilde güvenli bir bağlantı kurabileceğini iddia ettiği TLS 1.3’e yükseltiyor.

Güncel Android uygulamaları

Uygulamaların en güncel güvenlik ve performans özelliklerine sahip olmasını sağlamak için Android Q, Android Marshmallow veya daha yeni bir sürümü hedefleyen yeni bir uygulama yüklediğinde sizi uyaracaktır. Bu yaz Google Play mağazasında tüm uygulamaların 64 bit desteği olması gerekiyor. Şirket, Mayıs ayında Google G / Ç’de Android Q beta sürümü hakkında paylaşımın daha fazla olacağını söyledi.

Ramazan ABAY

Bir cevap yazın


*