1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Amazon dronları gözetim için kullanılacak

Amazon dronları gözetim amacıyla kullanılacak. Amazon’un teslimat dronları henüz paketleme görevini yerine getiremiyor. Ancak Amazon, gözetleme hizmeti gibi çeşitli hizmetler için drone teknolojisini öneriyor. Amazon, son zamanlarda İHA’larının müşterilere nasıl göz kulak olabileceğine dair bir patent aldı.

Patent, asıl olarak Haziran 2015’te dosyalandı ve bu ayın başlarında halka açıklandı. Mülkiyet sahibini uyarmadan önce, şirket dronlarının açık garaj kapıları, kırık camlar, grafiti ve hatta bir yangına bakmak için nasıl işe alınabileceğini açıkladı.

Dronlar uzun süredir gözetim için özellikle ordu tarafından kullanılıyordu. Ancak şirketler artık ev güvenliği için nasıl kullanılabileceklerini keşfetmeye başlıyor. Gözetimin halen başlangıç döneminde olan teslimat uçağı tarafından yapıldığını nadiren duyuyoruz. Alphabet’ın Wing’ine ABD’de teslimat yapmak için FAA onayı henüz verilmişken, Amazon’un yeni dronu bu ayın başlarında açıkladı. Amazon, “aylar içerisinde” ticari bir hizmet başlatmayı umduğunu söylüyor.

Patent, gözetim hizmetinin nasıl çalışabileceği hakkında birkaç ipucu vermektedir. Müşterilerin saatlik, günlük veya haftalık olarak ziyaretler için ödeme yapmalarına izin verilebileceğini ve dronların algılama yeteneklerini genişletmek için gece görüş kameraları ve mikrofonlarıyla donatılabileceğini söylüyor.

Amazon dronları

Amazon dronları gözetim görevinde

Gözetim için teslimat uçağının kullanılması, Amazon’un evlerini görmesine izin vermemiş olan herkes için büyük gizlilik kaygıları yaratıyor. Patent, Amazon’un uçaklarının olması gerekmeyen evlerin görüntülerini yakalamamasını sağlamak için coğrafi çit teknolojisinin nasıl kullanılacağını açıklıyor. Görüntüler yakalama sırasında düzenlenebilir veya yakalama sonrası işlenebilir. Bir drone kamerasının izinsiz evlere bakmasının fiziksel olarak engellenebileceği İHA sensörü ile güvenlik tedbiri alınabileceği öne sürülüyor.

Elbette, patentlerle ilgili tüm olağan feragatnameler geçerli. Bununla birlikte söz konusu hizmetin asla uygulanmayacağı da ihtimaller arasında. Bilindiği üzere Amazon, yıllar boyunca hiç piyasaya sürülmemiş bazı eksantrik uçak teknolojilerini patentledi. Teslimat uçağı için depo görevi görebilecek bir yüzer hava gemisi, bir paraşüt nakliye etiketi ve bir uçağın ona bağırdığınızda ya da salladığınızda anlamasını sağlayan bir sistem dahil. Bunlar gibi pek çok eksantrik teknoloji hayata geçmedi. Online ticaretin lideri Amazon, her geçen gün yeni gelişmeler ile karşımıza çıkmaya devam ediyor. Amazon ve daha pek çok farklı teknolojinin gelişmeleri için bizi takip etmeye devam edin.

Avatar
Ramazan ABAY

Bir cevap yazın


*