Güncel TeknolojiİncelemelerTeknoloji HaberleriYapay Zeka

Amazon AI destekli “Giysiler için Shazam” aracı

Amazon AI destekli

Amazon AI destekli yeni teknolojisi ile giysiler için Shazam uygulamasını getiriyor. Amazon çevrimiçi perakendeciliğin bir harikası, ancak henüz çözemediği bir sektör var: moda. Bu kazançlı pazara girmeye yardımcı olmak için şirket, müşterilerin kıyafet satın alabilmeleri için StyleSnap adında yeni bir AI ile çalışan aracı piyasaya sürüyor.

StyleSnap, temel olarak Amazon mobil uygulamasında yerleşik olan giysiler için Shazam’dır. Kullanıcılar fotoğraf çekebilir veya fotoğraf yükleyebilir ve StyleSnap, “fotoğraftaki görünümle eşleşmek için” makine öğrenmeyi kullanır ve Amazon.com’da satılık benzer öğeleri bulur.

Amazon’un dünya çapındaki tüketici CEO’su Jeff Wilke, bugün Las Vegas’taki Re: MARS konferansındaki özelliğini şöyle açıkladı: “Müşteri deneyiminin sadeliği, arkasındaki teknolojinin karmaşıklığına inanıyor.”

Ancak pek çok yeni girişim, çevrimiçi moda devi Asos da dahil olmak üzere benzer hizmetler sunuyor. StyleSnap’ın Amazon’un iddialarına dayanıp dayanamayacağı da görülmeye devam ediyor. AI’nın kalem etekleri veya fanila gömlekleri gibi temel kıyafet öğelerini tanımlaması kolay olabilir. Ancak bu kendilerini genellikle kendilerinin tanımlayabildiği tüketicilere yardımcı olmaz. Özelliğin niş eşyaları ve stilleri eşleştirip eşleştiremeyeceği, asıl zorluk olacaktır.

Amazon AI destekli StyleSnap

Amazon tam olarak bir moda gurusu olduğunu da henüz kanıtlamış değil. 2017 yılında, kullanıcılara moda önerileri sunan AI destekli bir kamera olan Echo Look’u tanıtmıştı. Yapılan incelemede sistemin yazılımının düzenli olarak hatalar yaptığı, resimlerdeki farklı kıyafetleri tespit edemediği ve aynı ipuçlarının tekrar tekrar düzeltilmesi gerektiği saptandı.

Ancak StyleSnap’in piyasaya sürülmesi Amazon’un moda sektöründen kolayca vazgeçmeyeceğini gösteriyor. Ayrıca şirket yapay zeka konusundaki uzmanlığının rakipler karşısında üstünlük sağlayacağına inanıyor. Sadece doğru görünümü bulması gerekiyor. Günümüzde hızla gelişen teknoloji her alanda yapay zeka kullanımını yaygınlaştırıyor ve şart kılıyor. Çevrimiçi satış sektörünün lideri olarak tanımlayabileceğimiz Amazon’un da bu gelişmelerden geri kalmayacağını tahmin etmek çok zor olmasa gerek. Öte yandan dünyanın en zengin insanı olarak dikkat çeken Amazon CEO’su Jeff Bezos’un da yüksek vizyonunun bu gelişmelerde etkili olduğunu söyleyebiliriz. Bakalım bu yeni teknoloji Amazon’un istediği sonuçları doğurabilecek mi? Milyonlarca kullanıcının da merak ettiği bu sorunun cevabını zamanla göreceğiz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlker Taşcı

2007 yılından itibaren bilgisayar ve teknoloji alanına karşı olan ilginç merak duygum sayesinde, kendimi bu yönde geliştirmeye sürekli özen gösterdim. 2012 yılında kendi şirketimi kurarak çeşitli sektörlerdeki müşterilerime, bilişim teknolojileri alanında Bilgisayar Sistemleri Uzmanı ve Web Geliştiricisi olarak destek vermekteyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı