Güncel Teknoloji

Android Q Beta 4, geliştiricilerin kullanımına sunuldu

Android Q Beta 4, geliştiricilerin, uygulamalarında son uyumluluk testlerini Ağustos ayında beklenen son tüketicinin kullanımından önce çalıştırmalarını sağlayan güncellenmiş bir API içeriyor.

Android’in Mühendisi Dave Burke Çarşamba günkü bir blog yazısında: “Bugün, son Android Q API‘leri ve resmi SDK ile Beta 4‘ü piyasaya sürüyoruz, şimdi uygulamalarınızı yazın son sürüm için hazırlamanın zamanı geldi!” diye belirtti.

API Seviye 29’a yükseltme, geçen ay yayımlanan Android Q Beta 3’e yapılan büyük yükseltme anlamına geliyor. Ancak kullanıcıların da farkedebileceği bazı değişiklikler var.

Google tarafından blog gönderisinde paylaşılan bir GIF (aşağıda), tüketicilere ulaştığında Android işletim sisteminde büyük bir değişiklik meydana getirecek jest tabanlı navigasyon sistemine yönelik daha fazla ayrıntı gösteriyor.

Halen Android Pie’de bulunan ekrandaki gezinme düğmelerinin yerini alacak olan iOS benzeri sistem, şimdi çeşitli işlemler yapan kullanıcılar için ekranı daha geniş olarak kullanmasına izin veriyor.

Blog postasında Google, geliştiricilere “katlanabilir telefonlar için optimize ederek ve uygulamanızdaki el hareketini destekleyerek günümüzün yenilikçi cihazlarında sorunsuz, uçtan uca deneyimler sunabileceğinizi” söyledi.

Geçtiğimiz ay Google I / O’da resmi olarak dünyaya tanıtılan Android Q, şirketin inovasyon, güvenlik, mahremiyet ve dijital refah altında tespit ettiği dört temaya odaklanacak. İşletim sistemi ayrıca katlanabilir telefonlar için optimizasyonu, uçtan uca ekranlar için tasarımları, 5G bağlantısı ve cihaz içi makine öğrenmesini de içerecek.

Android Q Mesajlaşma Baloncuğu

Bu özelliklerin yanı sıra, sistem genelinde yeni bir karanlık tema ile gelecek. Ayrıca uygulamalar arasında geçiş yaparak zaman kaybetmemeniz için Facebook Messenger tarzı yüzen baloncuk açmamıza izin verecek. Örneğin, bir açık not uygulamanızda yazı yazıyorken aynı zamanda hızlı bir cevap göndermek için ayrıca kullanabileceğiniz bir baloncuk açabileceksiniz.

Ayrıca, Android Q kullanıcılarının uygulamaların yerlerini ve ne zaman görüntüleyebileceklerini daha iyi kontrol etmelerini sağlayacak yeni konum araçları da bulunmakta. Diğer gizlilik merkezli özellikler, uygulamaların cihaz IMEI‘sine, seri numarasına ve diğer tanımlayıcı bilgilere erişimini sınırlandırıyor. Ayrıca, Wi-Fi ağlarını kullanırken cihazların MAC (medya erişim kontrolü) adresini rastgele seçerek kullanıcılara biraz daha koruma sağlıyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı