DonanımGüncel TeknolojiİnternetsporTelevizyonYapay ZekaYazılım

5G ile yapılıp 4G ile yapılamayacak 10 şey

Samsung Galaxy S10 5G’den OnePlus 7 Pro 5G ve ötesine, ilk 5G telefonlar çıkmaya başladı. Bunların yanı sıra, ilk 5G ağları nihayet açıldı. Şu ana kadar yalnızca sınırlı ülkelerde denemeye açılmaya başladı. Türkiye’de henüz 5G kullanımda değil. Ama Türkiye’deki operatörlerin 5G ile ilgili çalışmalarının devam ettiğini biliyoruz.

Daha hızlı indirme, daha akıcı videolar ve daha fazlası sayesinde geçmişte 4G‘yi bırakacak şekilde ayarlanmış yeni nesil mobil teknoloji artık yavaş yavaş yaklaşmaya başladı. Ancak sadece kendi tarafında olması hız vermekle kalmıyor, aynı zamanda 4G‘de mümkün olmayan veya pratik olmayan tüm yeni kullanım durumlarını da açacak.

5G’nin en iyi kullanımlarından bazıları henüz düşünülmemiş olabilir, ama zaten bildiğimiz on heyecan verici şey için okumaya devam et.

1. 8K video akışı

4K video akışı, çoğu insanın 4G’nin üzerinde yapabileceği bir şey değildir. Bununla birlikte, 5G ile dev bir adım öne geçmek ve videoyu 8K kalitesinde videoları izlemek mümkün olacak. Bu, 5G’nin daha yüksek hızları desteklemesini sağlayan avantajların açık bir örneğidir. Çünkü veriler daha hızlı transfer edilebilir.

Elbette, bundan faydalanabilecek telefonlarımız ve hatta televizyonlarımız yok, ancak yakında 5G destekleyen cihazların artmasını bekliyoruz. Aslında, Huawei zaten bir 8K 5G TV için planlarını açıkladı.

2. Büyük miktarlarda dosya indirme

Daha yüksek çözünürlüklerde akışın yanı sıra, dosyaları 5G’den çok daha hızlı indirebilecek ve 8K film indirmeyi daha uygun hale getirebileceksiniz. Teknik olarak, onları bir 4G veya hatta 3G bağlantısı üzerinden indirebilirsin, ama çok yavaş olacağı kesin.

Ayrıca, 5G’nin ekstra hızı, daha büyük grafikler ve daha fazla ayrıntı içeren daha büyük oyunlar ve uygulamalar anlamına gelebilecek büyük indirmeleri daha uygun hale getirmeye yardımcı olacaktır. Bu nedenle, bol miktarda depolama alanı olan bir telefonunuzun olduğundan emin olmak isteyebilirsiniz.

3. Gecikmesiz konsol grafiğinde oyunlar

Bir mobil ağ üzerinden çevrimiçi oyun oynamak her zaman ideal değildir. Yalnızca hız nedeniyle değil, aynı zamanda gecikme sıkıntıları ile uğraşmak zorunda kalabiliyoruz. Gecikme, ağın bir talebe yanıt vermesi için geçen zamandır ve 5G ile daha hızlı olması gerekir.

Bu, oyuna bir komut gönderdiğinizde anında gerçekleşeceği anlamına gelir, bu nedenle gecikme nedeniyle oyunlarda yaşadığınız sıkıntıları yaşamazsınız. Çevrimiçi oyunlar daha ayrıntılı ve konsol kalitesine daha yakın olabilir, çünkü daha yüksek ağ hızları dünyadaki birden fazla oyuncu ile başa çıkmaya yardımcı olacaktır.

Ayrıca, oyunların kendilerine aktarılma potansiyeli olacak ve bulutta anında görüntü işini yürütmek için 5G‘nin gücünden yararlanarak, telefonunuzun yapabileceğinden daha yüksek son oyunlara olanak tanıyacak. Bu da Google’ın Stadia hizmetindeki oyunları telefonda rahatça oynayabileceğimiz manasına geliyor.

4. VR oyun akışı

Sadece konsol kalitesinde oyunlara bakmayacağız. 5G aynı zamanda potansiyel olarak zengin ayrıntılara sahip VR oyunlarını, Google Daydream’in, hatta PlayStation VR’nin yeteneklerinin ötesinde, hatta bir telefonda veya hatta kulaklıksız bir kulaklıkla oynamaya uygun hale getirecek.

5. VR’deki canlı akış etkinlikleri

VR aracılığıyla spor müsabakalarına ve konserlere oradaymış gibi 360 derecelik video ile izlemek tamamen yeni bir kavram değil. Ancak yine de çok nadir ve genellikle başarmak için hızlı bir ev internet bağlantısı gerektiriyor. Bununla birlikte, 5G ile mobil VR kulaklığınıza bağlayabilir ve nerede olursanız olun ön sıradaki koltuklardan izleyebileceksiniz.

6. Genel olarak olayların daha canlı yayınlanması

Bu sadece cep telefonları ile ilgili değil; 5G’nin kendisi ile ilgili. 5G televizyonda çok daha fazla canlı etkinliğin yayınlanmasına yol açacak. Mevcut yayın teknolojisiyle, şirketler sahadaki daha düşük hızlarla veya yayın kamyonları gibi büyük donanımlarla sınırlıdır.

5G ile, ekipmanın hızı ve taşınabilirliği büyük ölçüde artırılacak. Bu da daha fazla niş etkinlik yayınlamak için daha müsait ve uygun maliyetli olacaktır. Birdenbire, daha büyük oyunlardan ziyade tüm futbol maçlarını izleyebilir, canlı konserler yayınlamak ise nadir olmak yerine standart hale gelebilir.

7. Holografik aramalar

Video görüşmelerini 4G ile sıkıntısız yapabilirsin. Peki ya holografik görüşmeler? Bu Vodafone‘un 5G’nin üzerinde başarıyla gerçekleştirdiği bir şey.

Sadece 5G’nin kendisinden daha fazla teknoloji dahil olmakla birlikte, bir gün sanal olarak konuştuğunuz kişi ile aynı odada olabileceğiniz, dünyayı daha küçük hissettirmek ve insanları bir araya getirmek anlamına gelebilir.

8. Gelişmiş artırılmış gerçeklik

Artırılmış gerçeklik, son birkaç yılda çok gördüğümüz bir teknolojidir, ancak hala çok erken aşamalarda. 5G ise bunu değiştirebilir.

Sunulan yüksek hızlar ve düşük gecikme süresi ile, 4G’de mümkün olandan daha büyük bir şekilde gerçekliği artırabilir. Gelecekte, arabanızın ön camı veya akıllı gözlükleriniz aracılığıyla yansıtılan tamamen kişiselleştirilmiş reklam panolarını bile görebilirsiniz.

Arabalardan bahsetmişken 5G, akıllı bir ön camdan bakıldığında yolun üzerine yerleştirilmiş navigasyon talimatları gibi özellikleri potansiyel olarak etkinleştirebilir.

9. Otonom araçlarda daha iyi bir sürüş

5G, kendi kendini süren arabaları sıradan yapmanın anahtarı olabilir. En verimli şekilde çalışabilmeleri için hızlı bir ağ, düşük gecikme süresi, çok fazla bant genişliği ve yüksek güvenilirlik gerektiren diğer araçlara, akıllı yollara ve daha fazlasına hızla veri gönderip alabilmeleri gerekir. 5G bunların hepsini vaat ediyor.

Bir ışığı yaktığınızda hemen yanar. Otonom otomobillerde ihtiyacınız olan şey budur – bir şey olursa, otomobilin hemen durması gerekir..

10. 5G ile Daha akıllı evler ve şehirler

5G’nin hızı ve bant genişliğinin gerçekten yardımcı olabileceği bir şey Nesnelerin İnterneti (IoT). Bunun başlangıcını görmemize rağmen, akıllı termostatlardan insanların evlerinde görünen akıllı ışıklara kadar her şeyin olduğu 5G, neredeyse her bağlantılı evi akıllı yapmak için gereken kapasiteyi sağlamalıdır.

Ve bu sadece ev olmayacak. Gerçekten akıllı kasabalar ve 5G destekli şehirler görmeye başlayabiliriz. Bu, gerçek zamanlı olarak kirliliği, trafiği, yaya akışını, enerji kullanımını ve daha fazlasını izleme yeteneğine sahip şehirler anlamına gelir.

Bu da kaynak kullanımını ve maliyetlerini azaltabilir; örneğin, etrafta kimse olmadığında sokak ışıklarının otomatik olarak kararmasını sağlayarak, daha yeşil, kentsel alanlara yol açabilir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı