AndroidGüncel TeknolojiİnternetTeknoloji Haberleri

Yüzlerce riskli Google Play Store uygulaması

Yüzlerce riskli Google Play Store uygulamasına dikkat! Android kullanıcıları, Google Play Store‘da bulunan ve telefonlarını bozabilecek yüzlerce uygulama hakkında uyarıldı. Android, her ay Google mobil işletim sistemini çalıştıran iki milyardan fazla kullanıcıya sahip işletim sistemi öncüsü. Ancak popüler işletim sistemi, Android’de yaygın tehditler uyandıran Google Play Store uygulamalarıyla, güvenlik açıkları oluşturuyor.

Google Play Store‘dan 90 milyon kez indirilen altı farklı Android uygulamasında PreAmo isimli kötü amaçlı yazılımın yüklü olduğu fark edildi. Yeni bir tehdit ise Google Play Store‘daki kötü amaçlı yazılımlarla dolu 50 uygulamayı 30 milyonun üzerinde Android cihazına bulaştırdı. Android hayranları, Google Play Store‘da bulunan ve telefonlarını bozabilecek yüzlerce uygulama hakkında uyarılıyor.

Yüzlerce riskli Google Play Store uygulaması kullanıcıları tehdit ediyor

Yüzlerce riskli Google Play

Lookout’taki güvenlik uzmanları, Google Play Store‘da bulunan ve Android telefonlarını “neredeyse kullanılamaz” bırakan 238 uygulamayı keşfetti. Uygulamalar BeiTaPlugin adware ile yüklendi ve toplamda Android programları 440 milyondan fazla kez kuruldu. Kötü amaçlı yazılım, bir Android kullanıcısının kilit ekranında zorla reklamlar gösteriyor. Ayrıca telefon uyku modundayken bile oynaması için video veya sesli reklamları tetikliyor.

Çevrimiçi bir yayında, Lookout’tan Kristina Balaam şunları söyledi: “Lookout, Google Play Store’da bir mobil cihazı neredeyse kullanılamaz hale getiren bir reklam yazılımı olan BeiTaPlugin dahil 238 benzersiz uygulama keşfetti. “Lookout, kötü amaçlı işlevselliğin Google’a bildirildiğini ve BeiTaPlugin’in Google Play’deki etkilenen tüm uygulamalardan kaldırıldığını bildirdi. “Kümülatif olarak, bu uygulamalar 440 milyondan fazla teçhizata sahip ve bu aileyi yaygınlığı ve eklentinin varlığını gizlemek için kullanılan şaşırtma seviyesi bakımından eşsiz kılıyor.

Lookout, kötü amaçlı yazılım yüklü tüm uygulamaların Shanghai merkezli CooTek firması tarafından yayınlandığını söyledi. Etkilenen uygulamaların tümü, 23 Mayıs 2019’dan bu yana, Google Play Store’dan kaldırılmış veya kötü amaçlı yazılım içermeyen sürümlere güncellenmiştir. Etkilenen uygulamaların tam listesi için, Android kötü amaçlı yazılım tehdidi üzerindeki Lookout yayınına ulaşabilirsiniz.

Kötü amaçlı yazılımın etkisinden bahseden Lookout şunları ekledi: “Kullanıcılar, görüntülenen reklamların sürekli ve yaygın olması nedeniyle aramaları cevaplayamadığını veya diğer uygulamalarla etkileşime giremediğini bildirdi. “Bu reklamlar, rahatsız edici uygulama yüklendikten sonra kullanıcıyı hemen etkilemez. Ancak uygulama başlatıldıktan en az 24 saat sonra görünür hale gelir.”

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı