USB 4.0 teknolojisi resmi olarak duyuruldu!

USB 4.0

Kısa bir süre önce USB 3.2 standardının ayrıntıları resmi olarak duyurulmuştu. Bu standartla beraber USB bant genişliği 20 GBs sınırına yükselecek. USB 3.2 destekli kontrol yongaları yakın dönemde üreticilere teslim edilecek ve ardından cihazlarda kullanılmaya başlanacak. Henüz bu teknoloji tazeyken yeni bir gelişme daha gündemde yerini aldı. USB 4.0 teknolojisiresmi olarak duyuruldu. Bu yeni teknolojiyle alakalı merak edilenler ile alakalı yazımız sizlerle.

USB 3.2 duyurusu henüz yakın bir dönemde gündemde yerini almıştı. Ancak gelişmeler bununla sınırlı kalmadı. USB-IF şimdi de USB 4.0 standardının müjdesini verdi.  Yeni haber teknoloji meraklılarını şimdiden heyecanlandırmaya yetti. Peki USB 4.0 bize ne gibi artılar katacak ve USB 4.0 ile neler değişecek? Bu soruların cevabı şimdi sizlerle.

USB 4.0 neler getirecek?

USB 4.0'ın özellikler

USB 4.0 ile gelecek olan en büyük yenilik hiç şüphesiz veri yolu genişliği konusunda olacak. Bildiğiniz gibi USB 3.2’de veri yolu genişliği 20 GBs değerindeydi. USB 4.0’la bu değer iki katına çıkıp 40 GBs olacak. Bu haber ile doğru orantılı olarak heyecan da iki kat arttı desek mübalağa etmiş olmayız.

40 GBs veri aktarım hızına aslında bir süreden beri aşinayız. Thunderbolt 3 kullanıcıları bu hıza bir süredir zaten erişiyorlardı. Fakat Thunderbolt 3 portu fazla yaygın değildi. Dolayısıyla söz konusu bu sürate çok geniş kitlelerin ulaştığını söylemek güç. Bunun yanısıra Intel yakın bir dönemde artık bu teknolojinin kullanımından dolayı telif hakkı almayacağını belirtmişti.

USB 4.0’ın da Thunderbolt 3 ile entegre bir halde geleceğini söyleyebiliriz. Aynı zamanda USB 2.0 ile USB 3.2 de geriye dönük olarak uyumlu olacak. USB 4.0’ın sürat haricinde size katacağı bir yenilik daha bulunuyor. USB 4.0 sayesinde, artık tek kablo ile iki adet 4K monitör, harici ekran kartı ve bazı diğer yan aksesuarları bilgisayara bağlamanız mümkün olacak.

USB 4 ne zaman çıkacak?

Sürat ve farklı yeniliklerle şimdiden tüm dikkatleri üzerine çeken USB 4.0’ın ne zaman çıkacağı ise merak konusu. Merakla beklenen bu yeni standartın teknik detayları muhtemelen yıl sonuna doğru açıklanacak. Bununla birlikte USB 4.0 teknolojisinin yaygın bir şekilde kullanılması için ise en az 1.5 sene daha geçmesi gerektiği ön görülüyor.

Cihangir Han DEVRAN

Bir cevap yazın


*