Twitter CEO’su Jack Dorsey Myanmar tweet’leri için eleştirdi

Twitter‘ın patronu, ülkede insan hakları ihlallerine yönelik yaygın iddialara rağmen Myanmar‘ı bir turizm merkezi olarak tanıtmaktan dolayı eleştirildi.

Bir dizi tweet’de, Jack Dorsey geçtiğimiz ay kuzey Myanmar’da meditasyona çekilmek için seyahat ettiğini söyledi. “İnsanlar sevinç dolu ve yemek harika” dedi, 4 milyon takipçisini ziyaret etmeye teşvik etmeden önce. Bununla birlikte, kendisini bazıları Müslüman Rohingya azınlığının kötü durumunu görmezden gelmekle suçladı.

Geçen sene, Myanmar’daki ordu, Rohingya halkının çeşitli karakollara saldırı başlatmasından sonra zorla başladı. Binlerce insan öldürüldü ve insan hakları örgütleri, ordunun tarlaları yaktığını ve keyfi cinayet ve tecavüz yaptığını söylüyor. Bir cevapta “Bu son derece sorumsuz bir görüştür” diyor. “Haberleri ve kendi platformundaki söylenenleri görmezden geliyor” Birleşmiş Milletler operasyonu “etnik temizlik ders kitabı” olarak etiketledi ve Myanmarlı üst düzey yetkililerin soykırım için soruşturulması ve yargılanması gerektiği belirtildi..

Ordu tüm BM iddiaları red etti. Rohingya mültecileri ile röportaj yapan El Cezire için bir muhabir olan Mohammed Jamjoom, Bay Dorsey’nin tweetleri tarafından “tamamen suskun” kalındığını söyledi.

Bir cevap yazın


*