1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Nio elektrikli araç planlarında değişiklik. Erteleme kararı.

Nio elektrikli araç

Nio elektrikli araç planlarında değişiklik yaşanıyor. Çin otomotiv kuruluşu Nio, ES8 modelinin durgun satışları nedeniyle gelecekteki elektrikli araçlar için planlarını değiştiriyor. Salı günü açıklanan denetlenmemiş mali sonuçlara göre Nio, ilk çeyrekte 390,9 milyon dolarlık zarar etti. Satışlarda yaşanan yavaşlamaya karşın Nio’dan birtakım önlemler geliyor. Bu değişimler arasında araç üretim planlarındaki bir değişiklik, AR-GE harcamalarındaki düşüş ve işgücüne% 4.5’lik bir indirim verildiği belirtiliyor.

Li, satışlardaki düşüşe öncelikle Çin’deki EV sübvansiyon düşüşünün ve ülkedeki makroekonomik eğilimlerin yol açtığını belirtti. Nio hisseleri Salı günü% 3.6 daha yüksek kaldı (ve% 7’ye kadar yükseldi) çünkü sonuçlar hala Wall Street’in beklentilerinin üzerinde.

Nio, Haziran 2018’de Çin’de yedi kişilik yüksek performanslı bir elektrikli SUV olan ES8’in teslimatına başladı. Teslimatlar başlangıçta beklentileri artırırken, 2019’da yavaşladı. Nio, ilk çeyrekte 3.989 ES8’lik elektrikli SUV’lar verdiğini bildirdi. Bu da önceki döneme göre% 50 düşüş demek. Li, önümüzdeki ay piyasaya sunulacak daha ucuz bir SUV olan ES6’nın ES8 satışlarına kaynaklık sağlayabileceğini öne sürdü.Bu arada, Nio gelecekteki elektrikli araçlar için stratejisini değiştirdi. Yeni nesil ET7’yi üretime sokmak yerine, otomobil üreticisi ES serisi programında üçüncü bir araca odaklanacak.

Nio elektrikli araç projeleri

Nio CFO Louis T. Hsieh yaptığı açıklamada: “İkinci çeyreğe bakıldığında, daha da zorlu bir satış ortamı bekliyor ve rekabetin hız kazanmaya devam etmesi ve Çin’deki genel otomobil pazarının durgunlaşması nedeniyle genel ardışık talep ve teslimatların azalmasını bekliyoruz. Bu çerçevede Nio, ES6’mızı ülke çapında yaymaya ve aynı zamanda genel ağ kullanımını ve işletme verimliliğini artırmaya odaklanıyor ”dedi.

Nio geçen ayki Şangay Otomobil Fuarı’nda ET7’nin önizleme versiyonunu tanıttı.  Otomobil üreticisi, ET serisini, 4. seviye özerk sürüş kabiliyetlerine sahip olacak yeni bir gelecek nesil platform 2.0 (NP2) ile tasarlayacak ve geliştirecek, SAE’nin tüm sürüşün belirli koşullar altında araç tarafından ele alındığı anlamına geldiğini söyledi. 

ET serisinin lansmanı zaman çizelgesi büyük ölçüde Nio’nun Pekin E-Town Uluslararası Yatırım ve Geliştirme ile ortak girişiminin nasıl ortaya çıktığına bağlı olacak. Ortak girişime göre, Pekin E-Town Uluslararası Yatırım ve Geliştirme, 10 milyar yuan (1.45 milyar $) yatırım yapacak ve NP2 platformlu araçlar için yeni bir fabrikayı destekleyeceğini belirtti. Şirket, tarafların halen yatırım konusunda kesin bağlayıcı bir anlaşma için çalıştığını söyledi.

Bu tartışmaların sona ermesiyle birlikte Nio, “yeni bir model tasarımı oluşturmak için ES8 ve ES6’daki platform teknolojilerinden yararlanmayı” planlıyor. ES8 ve ES6 platformuna bağlı bu üçüncü araç modelinin 2020’de piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Öte yandan, yakın vadeli ES6 için umutları çok yüksek. ES6 için şirketin 12.000 ön siparişi var;  Şangay Otomobil Fuarı’ndan bu yana beş hafta içinde bunlara 5.000 kadarı eklendi. Küçük SUV’un ilk teslimatları ise Haziran ayında başlayacak.

Avatar
Ramazan ABAY

Bir cevap yazın


*