Kategoriler
Bilgisayar Güncel Teknoloji Haberler

Microsoft’un fütüristik teknolojisi: HoloLens

Microsoft’un fütüristik teknolojisi: HoloLens

Microsoft, Mobile World Congress fuarında sunumunun çoğunu yeni donanımının ticari kullanımlarına adadı. Çok fazla dikkat çekmese de Microsoft, MWC etkinliğinde Azure bulut hizmetlerini de duyurdu. Microsoft’un fütüristik teknolojisi HoloLens, fuarda en dikkat çeken tanıtımlar arasında yerini aldı.

HoloLens-Azure Spatial Anchors

Microsoft’un fütüristik teknolojisi sahnede

2015 yılında, Microsoft fütüristik teknolojisi HoloLens’i tanıtmıştı. O dönem şirket, insanların film izleyebildikleri, oyun oynayabildikleri ve Hawaii’deki hava durumunu kontrol edebilecekleri bir teknoloji tanıtmıştı. Bilgisayar tarafından üretilen görüntülerin hologramlar gibi gerçek dünyaya bindirildiği artırılmış gerçeklik, cihazın ilk gerçek dünya gösterilerinden biriydi. Pazar günü gerçekleşen gösteride ise Microsoft, yeni nesil HoloLens’i sergilediğinde, bu eğlenceli şeyler gitmişti. Pazar günü, sık sık HoloLens’in babası olarak adlandırılan Microsoft teknik üyesi Alex Kipman, sahnedeydi. Microsoft’un da katılım gösterdiği Barselona’daki Mobil Dünya Kongresi konferansında gösteriler gerçekleşti. Gösteride sergilenen yeni hizmetlerden biri de Azure Spatial Anchors. Bu hizmet Microsoft’a işletim sistemleri konusunda daha açık olan stratejilerini sergileme imkanı sunuyor.  Tanıtımların yapıldığı gösteride HoloLens’in babası olarak tanınan Kipman sahnede bir hologram görüntülemek için bir HoloLens giydi. Aynı zamanda başka bir şirketten bir kişi aynı hologramı bir iPad üzerinden görebildi. Ayrıca Azure Spatial Anchors sayesinde HoloLens cihazları kullanmasalar bile bu içerikleri aynı anda birden fazla kişiye görebiliyor.

Microsoft diğer firmaların aksine kullanıcılarını etkilemeye çalışıp mobil teknoloji şovları yapmadı. Bunun yerine fütüristik teknolojisi HoloLens 2nin endüstriyel ekipman izleme gibi alanlarda kullanımını gösterdi.

Microsoft’un Mobile World Congress’teki Pazar günü sunumu, mobil rekabetten uzak yenilikçi teknolojileriyle alakalıydı. Gösterideki diğer sunumlar, Huawei’in katlanır telefonu ve iki ekranlı LG telefon gibi tüketiciyi etkileme amaçlı sununmlardı. Microsoft ise en yenilikçi teknolojisini kullanarak işletmeleri daha verimli hale getirmek için nasıl uygulanabileceğini sergiledi.

Azure Kinect

Microsfot ayrıca Pazar günü yapay zeka özellikli yeni bir kamera gösterdi. Azure Kinect, birkaç yıl önce ortaya çıkan Kinect oyun sensörü ile tanıtılan aynı çekirdek teknolojiden bazılarını kullanıyor. Ancak Pazar günü yeni cihazın oyunlar için nasıl kullanışlı hale geldiğine dair hiçbir açıklama yoktu. Microsoft mobil yarıştan uzaklaşıyor

Microsoft mobil rekabetten uzaklaşıyor

Kurumsal uygulamaları vurgulama seçeneği, Microsoft’un daha önce tüketici teknolojisinde rekabet etmek istediği alanlardan uzaklaşmasıyla birlikte geldi. Son gelişmelere göre Microsoft, Windows’u geçerli bir mobil işletim sistemi olarak zorlamaya çalışmaktan vazgeçti. Bunun yerine Google’ın Android ve Apple’ın iOS’leri için daha fazla uygulama geliştirmeye başladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir