BilimHaberlerİncelemeler

Mars’ta Örümcek Mi Bulundu?

Mars’taki geçmiş yaşamın kanıtlarının araştırılması, NASA’nın inanılmaz bir zaman ve para harcadığı uzun ve karmaşık bir çabadır. Bu yatırım yakında bir gün para kazanabilir, ancak bu arada NASA’nın Mars Reconnaissance Orbiter’i tarafından yakalanan bu “örümcekler” gibi Mars’ın sunabileceği hiç olmayan canlı manzaralara yerleşmek zorundayız.

Hala tüyler ürpertici ve sürünüyorlar, NASA’nın bahsettiği örümcekler burada yaşayan maymungiller değil; Onlar, Mars toprağının altında kalan donmuş karbon dioksitin sonucu olan tuhaf coğrafi oluşumlardır.

“Araneiform arazi” olarak adlandırılan “örümcek benzeri yayılan tepecikler, yüzeyin altındaki karbondioksit buzunun ısınması ve serbest kalmasıyla oluşur.” Diye açıklıyor NASA bir yazıyla. “Bu, Dünya’da görülmeyen aktif bir mevsimsel süreçtir. Yeryüzündeki kuru buz gibi, Mars’taki karbondioksit buzu ısındığında (katıdan gaza dönüşür) ve gaz yüzeyin altına sıkışır. ”

Gezegenin çok ilginç bir tuhafı ve Mars Keşif Gezegeni’nin gök yüksekliğindeki gözetleme noktasından gerçekten güzel görünüyor. Yüzeyde yeterince uzun süre durduktan sonra, bilim adamları, süblimasyonun fotoğraflarda gördüğümüz kalıpları nasıl oluşturduğuna dair oldukça iyi bir fikre sahipler.

Zamanla sıkışan karbondioksit gazı basınç oluşturur ve sonunda toz patlayan bir jet olarak buzdan geçecek kadar güçlüdür. Gaz atmosfere salınır ve toz havalandırma çevresinde birikebilir veya çizgiler üretmek için rüzgarlar tarafından taşınabilir. Süblime karbondioksit kaybı yüzeye kazınmış bu örümcek benzeri özelliklerin arkasında bırakır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı