Güncel TeknolojiiOSMobil

İOS 13 Beta’da gelecek iPhone hakkında ipuçları var

IOS 13 geliştiricisinin beta sürümü, 2019 iPhone‘lara gelen yeni bir özellik hakkında önemli bir ipucu ortaya koymuş olabilir ve uzun süredir bir başka iPhone özelliğini doğruluyor olabilir. Bu haftaki Apple Core toparlanmasında, bir sonraki iPhone ve Apple‘ın web sitesinde MacPro‘nun yayınlanma tarihi ile ilgili en son söylentilerin neye benzediğini inceliyoruz.

2019 iPhone serisi USB-C’ye geçebilir

WWDC 2019 sona erdi, ancak Apple bir sonraki ürün duyuruları için ne planladığını ima eden ipuçlarının arkasında kaldı. En son ipucu 2019 iPhone’larda bir USB-C önerebilir. Bu hafta Apple kullanıcısı Raphaël Mouton, Twitter hesabında, iOS 13 geliştiricisinin beta sürümünü çalıştıran bir iPhone’daki kurtarma ekranının bir resmini yayınladı. İlk bakışta sadece bir Mac’in görüntüsü ve bir kablonun üstü gibi görünüyor ve bu lighting kablosu değil.

Mevcut iPhone kurtarma modu görüntüsünde açıkça bir Lightning kablo ucu görülüyor. Beta sürümünde ise Forbes tarafından belirtildiği gibi bir USB-C ucu gibi görünüyor. Bu, Apple’ın 2019 iPhone serisindeki 2019 iPhone serisinde daha yaygın olarak kullanılan USB-C portu için Lightning portunu değiştirmeyi planladığının bir işareti olabilir. 2018 iPhone’un piyasaya sürülmesinden bu yana heyecan yapan bir söylenti. Ayrıca, Apple’ın 2018 iPad Plus ve MacBook’larda Lightning’den USB-C’ye geçiş yaptığını göz önünde bulundurarak çok fazla bir şok yaşanmaz.

Daha muhtemel olasılık, görüntünün Mac’e giden bir USB-C. Lightning kablosunun USB-C ucuna atıfta bulunmasıdır. Apple, bu tür bir kablo ile birlikte 18W’lık hızlı şarj USB ‑ C Güç Adaptörünü kutulara yeni telefonlarıyla eklemeyi planlıyor demektir.

IOS 13 Beta’da 3D Touch

Bir sonraki iPhone grubundaki yeni özellikler, Apple’ın 3D Touch’ı ortadan kaldırdığına dair söylentiler buhar kazanmaya devam ettiği için bir bedeli olabilir. Asya’daki Apple tedarikçileriyle yaptığı ziyaretten sonra MacRumors‘da belirtilen Barclay analistleri, Apple’ın 2019 iPhone serisindeki bu özelliği ortadan kaldıracağından emin görünüyorlardı.
Basınca duyarlı bu teknoloji, kullanıcıların telefon ekranında daha sert bir şekilde basarak daha fazla kontrol seçeneğine erişmelerini sağlar. Apple ilk kez iPhone 6S‘de 3D Touch’ı piyasaya sürdü. Apple, iPhone X ile ana ekran düğmesinden kurtulmaya karar verdiğinde navigasyona yardımcı olması gerekiyordu, ancak kritik bir özellik olamadı.

Apple, daha büyük, neredeyse çerçevesiz LCD ekrana yer açmak için geçen yılın iPhone XR‘sinde Haptic Touch‘la (hafif bir titreşimle uzun süre basmaya devam eden fantezi terimi) 3D Touch’ın yerini aldı. Ve 3D Touch kadar işlevselliği olmasa da, kullanıcılar için iyi bir uzlaşma olduğu kanıtlandı.
Apple’ın 3D Touch’ı Eylül 11’de piyasaya çıkana kadar 3D Touch’ın elimine edip etmeyeceğini kesin olarak bilemeyeceğiz. Ancak fonksiyonelliğin en azından bir dereceye kadar (Haptic Touch ile veya başka bir şekilde) kalacağından emin olabiliriz. Geliştiricinin iOS 13 beta sürümü bunun için daha da fazla kullanım durumu içeriyor. Apple’ın iOS’ta geçersiz bir özellik kullanmak için daha fazla yol eklemesi pek olası değil.

Apple, Mac Pro’nun lansman tarihini sızdırdı mı?

Apple, yazılım betalarında sadece ipucu bırakmıyor. Bu hafta, web sitesinde Mac Pro lansman tarihi hakkında oldukça büyük bir kayma gibi görünen şey yayınlandı.
WWDC‘de şirket, yeni MacPro ve 6K ekranının bu sonbaharda piyasaya sürüleceğini, ancak ne zaman olacağını belirtti. Kısa bir süre için, Apple.com ana sayfasındaki Mac Pro’nun üstündeki “Beni haberdar et” bağlantısını tıkladıysanız, açılır pencere “Eylül ayında geliyor” u gösteriyor. Ama daha sonra ürün sayfasına tıklarsanız ve aynısını yaptıysanız, “Bu sonbaharda geliyor” ifadesini okuyorsunuz.
Apple, hatasını fark edip düzelttikten sonra, 9 – 5Mac ve MacRumors’da yayınlandı ve internette dolaşmaya başladı. O zamandan beri diğer bildirimleri karşılayacak şekilde düzeltildi ve Apple yeni ürünlerin ne zaman gönderileceği ile ilgili bir sorguyu yanıtlamadı.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlker Taşcı

2007 yılından itibaren bilgisayar ve teknoloji alanına karşı olan ilginç merak duygum sayesinde, kendimi bu yönde geliştirmeye sürekli özen gösterdim. 2012 yılında kendi şirketimi kurarak çeşitli sektörlerdeki müşterilerime, bilişim teknolojileri alanında Bilgisayar Sistemleri Uzmanı ve Web Geliştiricisi olarak destek vermekteyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı