Kategoriler
iOS Mobil Yazılım

iOS 12, 911 aramaları sırasında iPhone konumunuzu otomatik olarak paylaşacak

Apple, bu sonbaharda ABD için yeni bir iOS 12 özelliğini duyurdu: iPhone‘unuzdan 911’i aradığınızda ilk yanıtlayıcılarla otomatik konum paylaşımı. Bu toplama işlevinin amacı, bilgi toplama sürecini düzene sokarak acil müdahale sürelerini azaltmayı amaçladığı için, kendiliğinden belirgindir. Apple, ABD’deki acil çağrıların yaklaşık yüzde 80’inin artık bir mobil cihazdan yapıldığını belirtiyor, ancak “eski” altyapı, 911 merkezinin bir arayanın yerini hızlı bir şekilde almasını zorlaştırdı.

Bu iOS 12 değişikliği, 2015 yılında başlatılan Apple’ın Hibritleştirilmiş Acil Durum (HELO) sistemine dayanıyor ve acil durum teknoloji şirketi RapidSOS‘un yardımıyla “birçok” 911 merkezi sistemde mevcut yazılımla entegre olacak. Apple’ın duyuru, Ulusal Acil Durum Numarası Derneği Başkanı Rob McMullen’in “hayatlarını kurtarmak ve mülkleri korumak” için yaptığı açıklamada, “Bu, herkes için Yeni Nesil 911’in dağıtımını hızlandıracak” dedi.

Apple’ın gizlilik konusundaki vurgusu, şirketin duyurusunda bugün de belirtildi ve bu da kullanıcı verilerinin “herhangi bir acil durum dışı amaç için kullanılamayacağını” belirtiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir