Gboard yapay zeka güncellemesi!

Gboard yapay zeka güncellemesi!
Gboard yapay zeka güncellemesi!
Gboard yapay zeka güncellemesi!

Gboard yapay zeka güncellemesi! Google, Gboard klavyesini yapay zeka destekli çevrimdışı dikte sistemi ile Pixel telefonlarında güncelliyor. Güncelleme, kullanıcıların e-postaları ve metinleri daha hızlı ve daha güvenilir bir şekilde dikte edebilecekleri anlamına geliyor. İnternete bağlı olup olmamaları önemli olmaksızın Google cihazlara böyle imkanlar sunuyor.

Bu güncelleme önemsiz bir kullanım özelliği gibi görünebilir. Ancak konuşma tanımada gerçekleştirilecek iyileştirmelerin mobil cihazlarla gireceği etkileşimler teknoloji devriminin nüveleri olarak dikkat çekmekte.

Gboard yapay zeka güncellemesi

Konuşma tanıma son yıllarda gelişmesine rağmen, hala olgunlaşmamış bir teknoloji olarak karşımıza çıkıyor. Pek çok konuşma tanıma sistemi internet üzerinden veri gönderimini gerektiriyor. Bu nedenle yavaş ve güvenilir olmayan yollara maruz kalmış oluyoruz.

Bu geçişi gerçekleştirmek için Google araştırma ekibi sorunu araştırmak ve uygulamanın ses tanıma için kullandığı yapay zeka sistemlerini basitleştirmek için beş yıldır çalışıyor. Örneğin, Gboard’un dikte yazılımının eski sürümleri, ses dalga biçimlerini modellemek, sesleri fonemlerle eşleştirmek ve ardından bu fonemleri yazılı çıktıyla birleştirmek için üç ayrı bileşen kullanırken, güncellenmiş sürüm bu çalışmayı tek bir adımda birleştiriyor. Bu güncelleme hali hazırda etkili olan klavyeye pek çok artı katacak gibi görünüyor.

Yeni model ayrıca, ses dalga formlarını yazılı kelimelerle eşleştiren, bir kitapta indeks işlevi gören bir bileşen olan “kod çözücü grafiği” olarak bilinen sistemin bir parçasını da inceliyor. Gboard’un dikte modelinin eski versiyonunda, bu dekoder grafiği 2GB boyutundaydı. Bu boyut cihaz içi işlemler için çok büyüktü. Yeni sürüm ise 25 kat daha küçük olup yalnızca 80 megabayt. Bu yenilik ve daha pek çoğu kullanıcıları hayli heyecanlandırmaya yetti bile.

Bu yükseltmenin piyasaya sürülmesi, şu an için Amerikan İngilizcesi dikte ve Pixel telefonlarıyla sınırlı. Fakat Beaufays, gelecekte yapay zeka ses tanıma erişiminin daha yaygın hale geleceğini öne sürüyor. Beaufays, “Teknoloji açısından, bunu Pixel’den daha fazla telefonda yapabileceğimizi söyleyebilirim” diyor. Ona göre muhtemelen bu teknoloji yakın zamanda çok daha fazla telefonda kullanılabilecek. Gelişmeler şimdiden merak uyandırıyor. Gelecek haberlerde yine bizi takipte kalın.

Ramazan ABAY

Bir cevap yazın


*