1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Facebook trilyonlarca para cezasıyla karşı karşıya!

Facebook, İngiltere veri izleme ekibinden 500.000 milyon para cezası!

İngiltere’nin veri koruma bekçisi, veri ihlalleri için Facebook’a 500.000 TL para cezası verdi – izin verilen maksimum tutar. Bilgi Komiseri Ofisi, Facebook’un başka bir şirketin – Cambridge Analytica‘nın-kullanıcıların verilerini sildiğinden emin olamadığını söyledi.

ICO, Şubat ayında Facebook ve siyasi danışmanlık firması Cambridge Analytica ile ilgili bir soruşturma başlattı. Kanıt ortaya çıktığında bir uygulama dünya çapında yaklaşık 87 milyon kullanıcıdan bilgi toplamak için kullanılmıştı. Mart ayında ICO, kişisel verilerin Brexit referandumunda her iki taraf tarafından da kötüye kullanılıp kullanılmadığına bakmaya başladı.

Bir ilerleme raporu bugün soruşturma altında şimdi diğer kuruluşlar ve bireylerin bazı ayrıntıları. Bu Veri Koruma Yasası ihlalleri için Facebook ince niyeti içerir. Facebook, uygulanmadan önce yanıt verme şansına sahip olacak CO, Cambridge Analytica’nın dedektif ana şirket SCL Seçimlerine karşı da bir suç eylemi getirecek.Ve siyasi partilerin kişisel bilgileri “veri aracıları” ndan satın almasıyla ilgili endişelerini dile getirdi. Özellikle, İşçi Partisi tarafından Emma’nın Günlüğü adında, tıbbi tavsiye ve ebeveynlere ücretsiz bebek temalı ürünler veren bir şirket adını vermiştir. Facebook raporuna “yakında” yanıt vereceğini söyledi.

ICO ayrıca, AB Referandumuna kadarki dönemde “Vote Leave” kampanyasıyla çalışan bir başka şirket olan Igg – IQ ‘nun Birleşik Krallık vatandaşlarının verilerini işlemeyi durdurması gerektiğini de belirtti. CO, Christopher Wylie tarafından gündeme getirilen endişeleri takiben siyasi kampanyacıların kişisel verilerini kullanmaya başlamasından 16 ay sonra harekete geçiyor.

Londra merkezli bir siyasi danışmanlık firması olan Cambridge Analytica’nın eski bir çalışanı olan Bay Wylie, şirketinin milyonlarca Facebook kullanıcısından toplanan kişisel verileri yetkisiz olarak kullandığını söyledi.

Facebook’un kendi kurallarını ihlal ettiğini ve Cambridge Analytica’nın bu kişisel verileri sildiğinden emin olamadığını fark etti. Cambridge Analytica, Facebook’un Aralık 2015’te silme isteğinden sonra verileri sildiğini ısrar ederken, ICO, verilerin kopyalarının başkalarıyla paylaşıldığına dair kanıtlar gördüğünü söyledi. ICO raporuna yanıt veren Bay Wylie şunları söyledi: “aylar önce, Facebook ve Cambridge Analytica’yı İngiltere yetkililerine bildirdim.

Yaşam tarzı bilgileri ihlali

ICO, İngiltere’nin 11 ana siyasi partisine de veri koruma uygulamalarının denetlenmesini zorunlu kılmıştır. Tarafların, gerekli bilgileri elde etmemiş olabilecek veri brokerlarından halkın üyeleri hakkında daha fazla bilgi alabilmeleri endişe vericidir

Özellikle, ICO bir veri komisyoncusu hakkında endişe uyandırdı: Emma’nın günlüğü. Firma, bebekler doğduktan sonra hamile kadınlara ve hediye paketlerine tıbbi tavsiyeler sunmaktadır. ICO, firmanın siyasi faaliyetleri hakkında ne kadar şeffaf olduğu konusunda endişe duyduğunu söyledi. “Bu kanıtlara dayanarak, Facebook bugün İngiliz yasalarına göre izin verilen maksimum para cezası ile yayınlanıyor.”Cambridge Analytica, muhtemelen yönetmenleri de dahil olmak üzere cezai olarak yargılanacak.”ICO sözcüsü,” bu potansiyel olarak Facebook’a verilen silme sertifikalarının doğruluğunu sorgulamaktadır ” dedi.

İşçi Partisi’nin firmayı kullandığını doğruladığını, ancak bu noktada başka bir düzenleme eylemi biçimini almayı amaçladıklarını söyleyen başka detaylar sağlamadığını söyledi.  Hizmetin sahibi Lifecycle Marketing‘e yorum için ulaşılamadı. Ancak Guardian’a, ICO’nun bulgularına katılmadığını söyledi.

Facebook kullanıcı verileri nasıl kötüye kullanıldı?

  •  2014’te bir facebook sınavı, kullanıcılarını kişilik tiplerini bulmaya davet ediyor
  •  Uygulama, sınavı alanların verilerini topladı, ancak arkadaşlarının genel verilerini de kaydetti
  •  Yaklaşık 305.000 kişi uygulamayı yükledi, ancak facebook’a göre 87 milyona kadar insan hakkında bilgi topladı
  •  Verilerin ABD’de psikolojik olarak seçmenlere oy veren Cambridge Analytica’ya (CA) satıldığı iddia edildi
  •  CA, herhangi bir yasayı çiğnemediğini ve ABD başkanlık seçimlerindeki verileri kullanmadığını söyledi
  •  CA herhangi bir yanlış uygulamayı reddeder. Facebook’tan özür dileyen bir “güven ihlali” meydana geldiğini söyledi.

Veri Koruma Yasası

 Daha geniş baktığımızda, ICO, Facebook’un bugüne kadar siyasi partiler ve kampanyalar tarafından dijital reklamcılığın en büyük alıcısı olduğunu belirtti. Bununla birlikte, ABD firması, üyelerine ne şekilde hedef alındıklarını açıklamak için yeterince çaba sarf etmediklerini ve hassas kişisel verilerinin nasıl kullanıldığına yeteri kadar kontrol sağlamadıklarını söyledi.

Bunun bir sonucu olarak, Facebook’un Veri Koruma Yasası’nın iki ihlalinden suçlu olduğunu söyledi. Facebook, Komisyonun Niyet Bildirimi’ne cevap verme şansına sahip olup, bundan sonra nihai karar verilecektir.

Teknoloji firmasının baş gizlilik yetkilisi kısa bir cevap verdi. Erin Egan, “Daha önce de söylediğimiz gibi, Cambridge Analytica ile ilgili iddiaları araştırmak ve 2015’te harekete geçmek için daha çok çalışmalıydık” dedi. “ABD ve diğer ülkelerdeki yetkililerle olduğu gibi Cambridge Analytica ile ilgili soruşturmalarında ICO ile yakın bir şekilde çalışıyoruz. Raporu gözden geçiriyoruz ve yakında ICO’ya yanıt vereceğiz.”

Cambridge Analytica nasıl ele alınacaktır?

Cambridge Analytica ve ana SCL Seçimleri Mayıs ayında iflas işlemlerine başladı. Ancak ICO, iş dünyasına karşı cezai kovuşturma açılması için hala yasal adımlar atıldığını söyledi. Bunun temelini SCL Seçimlerinin, bir ABD akademisine, üzerinde tuttuğu herhangi bir kişisel bilginin kaynağını ve kullanımına ilişkin bir açıklamanın yanı sıra bir kopyasını vermesi için daha önceki bir talebe düzgün bir şekilde cevap verememesi olacaktır.

Prof David Carroll ilk olarak Ocak 2017’de verileri istedi ve ICO dört ay sonra ilgili bir icra emri verdi.

SCL seçimlerinin artık iş dışı olduğunu akılda tutarak ICO, şirketin yönetmenlerine karşı harekete geçmeyi düşünebileceğini söyledi. “Başarılı bir kovuşturma mahkumiyet ve sınırsız para cezası ile sonuçlanabilir,” bir sözcüsü ekledi. Agrega IQ dahil nasıl?

ICO, Kanada veri analizi firmasının, IQ – AIQ – Brexit referandum’un oy verme kampanyası tarafından sağlanan UK seçmenlerin kişisel verilerine eriştiğini tespit ettiğini söyledi. Şimdi, bu bilgilerin İngiltere dışında aktarılıp erişilmediğini ve bunun Veri Koruma Yasası’nın ihlali olup olmadığını araştırdığını söyledi.

Watchdog, aiq ve SCL seçimlerinin İngiltere kişisel verilerini ne derece paylaştığını araştırmaya devam ettiğini ekledi. Ve hala elinde olan İNGİLİZ vatandaşları, e-posta ve isim listesi kullanmaya devam AİQ yasaklayan uygulama Tebliği söyledi.

Avatar
Zeynep Olgac

Bir cevap yazın


*