1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Apple, sürücüsüz araç ekibinin eski üyesine suç duyurusunda bulundu!

MacRumors haberlerine göre, Apple sürücüsüz araç ekibinin eksi bir üyesine karşı ticari sırların açığa çıkması suçlamasıyla dava açtı.

Eski çalışan Xiaolang Zhang, Çin’e kaçmaya çalışırken tutuklandı ve Apple’ın fikri mülkiyeti hırsızlığıyla ilgili suçunu itiraf etti. Apple, Zhang’a karşı 10 yıl hapis ve 250.000$ para cezası istedi

Zhang, Apple’ın sürücüsüz araç projesinde, sensör verilerini analiz eden devre kartını tasarlayıp test etme görevini yürütüyordu. 2018 yılının Nisan ayında, oğlunun doğduğu Çin’i ziyaret ederek izin dönemini geçirdi. Geri döndüğünde, patronuna Apple’dan ayrıldığını ve XMotors adlı bir sürücüsüz araç üzerinde çalışmak için Çin’e gittiğini bildirdi.

Bu durum amirinde şüphe uyandırdı ve olası yanlışları araştırmak için Apple’ın yeni ürün güvenlik ekibine çağrıda bulundu. Buldukları şey iç karartır cinstendi. Zhang, telefonundan AirDropped’un bir kısmını dizüstü bilgisayarına yükledi. Aynı zamanda şirketten belgeleri çalmakla kalmadı, cumartesi gecesi gelip devre kartını ve Linux sunucusunu içeren bir donanım kutusu çalacak kadar çılgındı.

Zhang’ın davası, Santa Clara County, California’da bir yargıçtan geçecek. Alacağı en azami ceza bile çocuk sahibi bir adam için çok ağır olacak. Apple ise en ağır cezayı alması için baskı yaptığı öğrenildi.

İlker Taşcıhttp://www.turtech.com.tr

2007 yılından itibaren bilgisayar ve teknoloji alanına karşı olan ilginç merak duygum sayesinde, kendimi bu yönde geliştirmeye sürekli özen gösterdim. 2012 yılında kendi şirketimi kurarak çeşitli sektörlerdeki müşterilerime, bilişim teknolojileri alanında Bilgisayar Sistemleri Uzmanı ve Web Geliştiricisi olarak destek vermekteyim.

Bir cevap yazın


*