Güncel TeknolojiOtomobil

Nissan IMQ hibrid aracı konsepti

Nissan IMQ hibrid aracı

Salı günü Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtılan fütüristik Nissan IMQ hibrid aracı tamamen bir konsept otomobil olarak karşımıza çıktı. Üretici firma burada gösterilen temel tasarım trendlerinden bazılarının gelecekteki üretim modellerinde ortaya çıkabileceğini belirtti. Yeni modelde iç mekan ve dış mekan birbirine kusursuz bir şekilde bağlanmış durumda. Tam bir harmoni söz konusu. Şimdi sizlere Nissan IMQ hibrid aracı tasarımı hakkında bazı bilgiler vereceğiz.

179.4 inç uzunluğa sahip olan IMQ, Nissan Rogue modelinden biraz daha kısa. Son derece uzun kayış çizgisi ve süper ince pencereleri olan IMQ, keskin çizgilerle ayrılmış basit panellere sahip. Ön kısımdaki Nissan’ın “V-Motion” ızgarası, bu modelde daha ince uygulamalara sahip bir yorumlamayla gelmiş.

Nissan IMQ hibrid aracı

Arka kısımda cam tavandan çıkan büyük bir kanat bulunuyor. Nissan’ın tipik “bumerang” arka lambası tasarımı IMQ için biraz şekillendirildi ve dikey karakter çizgileri özellikle aerodinamik performansı iyileştirmeyi amaçlıyor. Otomobilin alt gövde kaplaması, Nissan’ın “Japon geleneksel tasarımını andıran” dediği lamel denilen siyah sırtlar şeklinde tasarlanmış.

Gösteri arabalarında sıklıkla olduğu gibi, IMQ’da da çok çeşitli dokunuşlar görüyoruz: dikiz aynaları yerine kameralar, farklı kapı kolları ve 22 inç tekerlekler bunlara örnek gösterilebilir.

Antrenör tarzı arka kapılarla ve B direği olmadan, Nissan IMQ’nun içine kolayca girebilirsiniz. Nissan, koltukların geleneksel Japon kumiko ahşap işçiliğini hatırlatmak için geometrik desenlerde lazerle kesilmiş özel bir “teknik” kumaştan yapıldığını söylüyor. Ultra-minimalist gösterge paneli Nissan’ın her zamanki “kayma kanadı” motifini takip ediyor ve arka sıraya uzanan uzun bir orta konsolu içeriyor.

Gösterge panelinde otomobilin işlevleri hakkında bilgi veren devasa bir 33.1 inç ekran bulunuyor. İkinci yığında ise daha küçük bir ekranın IMQ Sanal Kişisel Asistanına ev sahipliği yaptığı söyleniyor. Nissan, sistemin bir tür ses tanıma yazılımı olduğunu öne sürerek, navigasyon gibi araç işlevlerini kontrol etmek için sürücünün isteklerine cevap vereceğini söyledi. Pano tasarımının arka tarafı için siyah lameller tekrar kullanılmaktadır.

Son olarak, Nissan IMQ, otomobil üreticisinin yarı özerk otoyol sürüş yardım teknolojisi olan ProPilot Assist’in bir versiyonuyla donatılmıştır. Ayrıca trafik sıkışıklıkları, alternatif yollar ve diğer yol bilgileri hakkında “karışık gerçeklik” bilgisi sağlamak için çeşitli kaynaklardan ve sensörlerden gelen bilgileri kullanan, Nissan’da CES’te tanıtılan Görünmez Görünmez (I2V) özelliğine de sahip.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı