BilgisayarDonanımGüncel TeknolojiİncelemelerTeknoloji Haberleri

Intel’in 10.nesil Ice Lake işlemcileri hakkında her şey

Intel'in 10.nesil Ice Lake

Intel’in 10.nesil Ice Lake işlemcisi yakında çıkıyor. Bu sisteme yakından göz attığımız yazımızda sizlerleyiz. Intel’in kendini göstermesi gereken çok şey var. 2018’de, yonga üreticisi 50. yıldönümünü kutladı. Ancak aynı zamanda şirketi sarsan bir yıl da geride kaldı. Intel’in CEO’sunu kaybettiği, Spectre ve Meltdown’la mücadele ettiği ve gelecekteki Mac’ler için çiplerle ilgili olarak Apple’ın güvenini yitirdiği bir dönem geçti.

Fakat şimdi, yıllar süren gecikmelerden sonra, şirket 10 milyon CPU’luk ilk işlemciyi ortaya çıkarmak üzere. Bugün şirket, resmi olarak 10. Nesil Intel Core işlemcilerini tamamladı. “Buz Gölü” adı verilen bu sistemin, Haziran ayında piyasaya sürüldüğünde neler yapabileceğine dair açıklamalar yapıldı. Peki bizleri neler bekliyor?

İşlemci öncelikle ince Laptop ve tabletlere geliyor. Yeni nesil Intel işlemcilerin her biri tipik olarak, 95 watt masaüstü oyun çiplerinden, son derece ince, fansız dizüstü bilgisayarlar için tasarlanan 5 veya 7 watt Y serisi parçalara ve dönüştürülebilir dizüstü bilgisayarlara kadar ne kadar güce ihtiyacınız olursa olsun çeşitli seçeneklere uygun geliyor.

Intel’in 10.nesil Ice Lake işlemcisi


Ancak Intel bugün bu parçaların çoğundan bahsetmiyor.  Ice Lake, 4 çekirdeğe, 8 parçacığa ve 4.1 GHz turbo hızına sahip 9W, 15W ve 28W parçalarla başlayacak. Bu da şu anda Apple’ın 13 inç MacBook Pro modelinde bulacağınız tür bir çipte en üst sıralarda yer alıyor. Intel, bu tatil sezonunda Ice Lake ile piyasaya sürülecek 30 tasarımın olacağını, bunun da Dell XPS 13 2’si 1 arada bir revizyonu içerdiğini söyledi.

Daha hızlı ama ne kadar?


Ice Lake daha hızlı bir işlemci olacak ve daha hızlı tabi ki daha iyidir. Ancak Intel’in hız konusunda verdiği sözler özellikle akıl almaz derecelerde değil. İşlemci tarafında Intel, saatlerce çalışan Ice Lake’in performansının yüzde 18 daha hızlı olduğunu ve bunun yaklaşık dört yıl önce piyasaya sürülen şirketin Skylake çekirdekleriyle karşılaştırdığını düşününce gayet etkileyici olduğunu söylüyor.

Daha çok monitör desteği


Intel, şu anda üç ekran borusunun artık 60Hz’de 5K monitörü veya 10 bit renkte 120Hz’de 4K monitörü desteklediğini belirtiyor. Ayrıca Intel popüler olan hareket bulanıklığı ve ekran yırtılma azaltma fikrinin standart versiyonu olan VESA Adaptive Sync’i destekliyor. Bu da daha yumuşak bir oyun deneyimi anlamına geliyor.

Yakın dönemde Intel bu yeni parçacıkları gün yüzüne çıkardığında daha fazla bilgi edinme şansına sahip olacağız.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı