Güncel TeknolojiTeknoloji Haberleri

Huawei ABD bilançosu: zarar 30 milyar dolar

Huawei ABD bilançosu duyurusunu yaptı. Dünyaca ünlü teknoloji markası Huawei, son dönemde gündemde olan ABD yaptırımlarının şirkete maliyetini açıkladı. Yapılan açıklamaya göre ABD’nin almış olduğu tedbir kararları neticesinde gerçekleştirdiği yaptırımların Huawei’e yansıması 30 milyar dolar.

Şirketin kurucusu yaşananlardan dolayı şirket gelirinin gelecek iki sene içerisinde beklenenden 30 milyar dolar daha az olacağını söyledi. Aynı zamanda CEO’ olan Ren Zhengfei, Shenzhen’deki şirket merkezinde yapılan bir panelde yaptığı konuşmada ABD’nin Huawei’ye saldırma kararlılığının o kadar güçlü, o kadar sağlam olacağını hiç düşünmemiştik ”dedi.

Ren, Huawei’nin 2018’de 105 milyar dolar gelir elde ettiğini ve buna kıyasla gelecek iki yıl boyunca kapasiteyi düşürüp 100 milyar dolar gelir beklediğini söyledi. Şubat ayında şirketin 2019 hedefi 125 milyar dolar olarak belirlenmişti.

Huawei ABD bilançosu

Huawei ABD bilançosu

Ren, Huawei’nin denizaşırı cep telefonu satışlarının% 40 oranında düşeceğini söyledi. Ancak Çin pazarı hızla büyüyor.

Bildiğiniz gibi Çin ve ABD arasında yaşanan ticari anlaşmazlıklar neticesinde ABD önde gelen Çinli teknoloji devi Huawei’e yaptırımlar uygulamıştı. Yönetim ABD’de devlet onayı alınmadan hiçbir bileşenin Çin şirketlerine satılmaması kararı verdi.

Aralık ayında, Huawei’nin finans sorumlusu Meng Wanzhou – Ren’in kızı – ABD yetkililerinin isteği üzerine Vancouver’da tutuklandı. ABD, Meng’in Amerikan bankalarını şirketin İran’la olan ticari anlaşmaları konusunda yanlış yönlendirdiğini ve Huawei’nin, İran’daki ABD yaptırımlarına aykırı ekipman satmak için bir Hong Kong kabuk şirketi kullandığını iddia ediyor.

ABD, yeni nesil 5G cep telefonu ağlarında lider olan Huawei’nin, Çin’in iktidardaki Komünist Partisine uyması gerektiğinden küresel siber güvenlik açısından bir tehdit olduğunu iddia ediyor. Ren, Huawei’nin kullanıcı verilerini Çin hükümeti ile paylaşması yönünde emir verdiği iddialarını reddediyor. Washington ise müttefiklerini Huawei’yi yaklaşmakta olan 5G seçimlerinin dışında bırakmaya ikna etmeye çalışıyor.

Şirket CEO’su Ren, şirketin mevcut durumunun Amerikan işletmelerinden değil, bazı politikacıların farklı bakış açılarından dolayı olduğunu söyledi. Çinli CEO son olarak, “İki tarafın da acı çekeceğini düşünüyorum. Kimse kazanmayacak” dedi. Bakalım teknoloji açısından kara günler olarak nitelendirilen bu olaylar ne zaman durulacak.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı