Bilim

Yeni Doğmuş Bebeklerin Gözleri Neden Mavi Görünüp Sonra Koyulaşır?

Yeni Doğmuş Bebeklerin Gözleri Neden Mavi Görünüp Sonra Koyulaşır?

Mutlaka yeni doğmuş bir bebeğin göz renginin ilerleyen zamanlar değiştiğini siz de fark etmişsinizdir. İşte bu durumun neden

irisin içerisinde bulunan melanin, orijinal olarak kahverengidir ve içerisinde bulunan melanin pigmentine göre gözün rengi değişir. Bebeklerin Gözleri

irisin içerisinde ne kadar az melanin pigmenti varsa göz o kadar açık renkli, ne kadar çok ise göz o derece koyu renkli görünür.

Mavi Görünüp Sonra Koyulaşır

işte tam da burada göz pigmentlerimizi oluşturan oca2 ve herc2 adlı genler devreye girer. oca2 geninin aktive olabilmesi için herc2 geninin de aktif olması gerekir.

bu iki gen birbirini aktive eden anahtar kilit uyumunda çalışırlar. ikisinden biri eksik olursa yeterli pigment üretimi olmaz.

genetik olarak oca2 geni aktive olmuş insan,

herc2 geni aktif değilse mavi gözlü olarak dünyaya gelir. çünkü pigmenti oluşturacak iki gen birlikte çalışmamıştır.Bebeklerin Gözleri

hemen konuya burada bir parantez açalım; kahverengi ve mavi gözlü iki insanın gözlerine aynı oranda pigment bulunur. çünkü irisin arka bölgesinde melanin düzeyi fazladır.

bu fazlalığın seyreldiği ve tamamen rastlantısal şekilde dağıldığı bölgeler de gözümüzün desenlerini oluşturur. gözümüzün rengini belirleyen asıl bölge, irisin ön bölgesidir.

ön bölmede hiç pigment yoksa veya çok az varsa ışık, iristen soğurularak geçer ve dışarı yansır.

Yeni Doğmuş Bebekler

ışık dışarı yansırken, gözde bükülmüş halde duran kolajen kısım sadece mavi rengi geçirebildiği için göz mavi renkte görünür. Bebeklerin Gözleri

yani buradaki renk kıstası gözün ön bölümünde bulunan melanin pigmentinin durumudur.

bebekler yeni doğduklarında, iris pigmentlerinin dağılımları henüz tam anlamıyla tamamlanmamıştır. bu sebeple doğduktan sonra bebeklerin pigment dağılımları ve melanin salgılamaları devam eder.

Bebeklerin Gözleri

mesela melanin pigmentini vücudunda yoğun olarak barındıran ten renkleri koyu olan bebeklerin göz renkleri koyudur, çoğu zaman öyle kalır. beyaz tenli ve açık renkli bebeklerin göz renkleri değişimlere uğrar. gri veya mavi renkli doğabilir.

bu mavi renk devam eden melanin salgısı nedeniyle daha sonra koyulaşır.

bu süreç doğumdan sonra aşağı yukarı 5-9 ay arasında renk değişikliği görülür ve 12. ayda sabit hale gelir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Ersel Erdin

we work for digital rulership

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı