COVİD-19

Uğur Şahin’den Çin aşısı tartışmasına nokta: Etkili…

Uğur Şahin’den Çin aşısı tartışmasına nokta: Etkili…

BionTech CEO’su Prof. Dr. Uğur Şahin, tartışmaların odağında olan Çin aşısı için açıklama yaptı. Çin’de üretilen aşının yüzde 85 – 86 oranında etkili olduğunu hatırlatan Şahin Çin aşısı,  BionTech aşısı veya başka bir devletin aşısı diye sakınca olmaması gerektiğini belirtti.

Çin’in aşıyı uzun süren deneylerden ve klinik testlerinden geçirdiğini belirlen Prof. Dr. Şahin, önemli olanın Türkiye’de yeterli sayıda aşının bulunması olduğunu aktardı. Bununla birlikte BionTech aşısının Türkiye’de üretilip üretilmeyeceğine dair soruya da yanıt geldi.

Uğur Şahin, Çin aşısı için “etkili” dedi

Dünya gündemini COVID-19 aşısıyla meşgul durumdayken, aşı geliştiricilerinden olan BionTech CEO’su Prof. Dr. Uğur Şahin, önemli açıklamalarda bulundu. Pfizer ile birlikte geliştirilen aşının, ilk aşamada 550 bin doz olarak Türkiye’ye gönderileceğini belirtti. Bu ilk dozların da 2021 yılının başlarında gönderileceğini aktardı. Şahin, önümüzdeki mart ayına kadar da 4.5 milyon adet dozu Türkiye’ye gönderme hedefleri olduğunu açıkladı.

Türkiye’ye aşının gönderilmesinden dolayı mutlu olduğunu belirten Prof. Dr. Uğur ŞahinÇin aşısı için sakınca olmaması gerektiğini belirtti. Şimdiye kadar gördüğü bütün aşıların iyi etki gösterdiğini belirten Şahin, aşıların yardım edebileceğini de aktardı.

uğur şahin çin aşısı

Aşıların Pfizer tarafından üretildiğini hatırlatan Şahin, aşının Türkiye’de üretme girişimlerinin olduğunu kaydetti. Ancak üretimin 2021 yılında olup başlayıp başlamayacağını bilemediğini belirtti. Türkiye’ye gelen aşıların da Avrupa’da üretileceğini aktardı.

Virüslerin mutasyona uğramasının normal olduğunu aktaran Şahin, İngiltere’deki mutasyona dair testin de 10 gün içinde yapılacağını belirtti. mRNA teknoloji üzerinde 20 yıldır çalıştıklarını belirten Şahin, mRNA avantajıyla 2-3 hafta içinde aşı üretimine başlayabildiklerini belirtti. Önümüzdeki yıl 1 milyar doz aşı tedarikini, dünyaya yapacaklarını kaydetti.

Aşı 4 ay koruyucu

Üretilen aşının 4 ay koruyuculuğu olduğunu beliren Şahin, 2 yıl içinde verilerin de toplanacağını aktardı. Aşılara ait verilerin ilk 2 ay içinde belli olacağını, verilerde değişiklik olacağına dair endişelerinin olmadığını aktardı.

uğur şahin çin aşısı

Aşının yan etkileri için de “Diğer aşılarda olduğu gibi baş ağrısı, aşı olan bölgede ağrı, ateş vs.” diyen Şahin, kış mevsiminin insanlık için zor geçeceğini belirtti. Öncelikle yaşlıların ve sağlık çalışanlarının aşı olması gerektiğini belirten Prof. Dr. Şahin, 2021 yaz mevsiminde aşılamanın tamamlanmasıyla, 2021 sonlarında normale dönüş olabileceğini aktardı.

Daha fazla haber için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz!

https://guncelteknoloji.com/guncel-teknoloji/

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı