Uygulamalar
Trend

Telegram hangi ülkenin, ücretli mi? Nasıl Kullanılır?

Telegram hangi ülkenin, ücretli mi? Nasıl Kullanılır?

Whatsapp’ın yeni gizlilik ilkeleri sosyal medyanın gündeminden düşmüyor. 2021 yılının girmesiyle birlikte gizlilik ilkelerini değiştiren ve kişisel bilgileri Facebook Grup şirketleriyle paylaşacağını açıklayan Whatsapp’a tepkiler çığ gibi büyüyor. Whatsapp sözleşmesindeki bu değişiklik vatandaşlar alternatif mesajlaşma uygulamalarını araştırmaya yöneltti. Sosyal medya kullanıcıları tarafından merak edilen mesajlaşma uygulamalarından biri de Telegram oldu. Telegram kimin? Telegram hangi ülkenin? Telegram nasıl kullanılır, ücretli mi?

TELEGRAM NEDİR? TELEGRAM’IN SAHİBİ KİM?

Rus programcısı Pavel Durov tarafından oluşturulan Telegram, çoklu platform desteği sunan, oldukça güvenli anlık sesli ve görüntülü mesajlaşma servisidir. Ağustos 2013’te kurulan Telegram hem mobil hem de masaüstü sistemleri ile kullanıcılarına hizmet veriyor.

Sesli ve görüntülü mesajlaşma uygulaması olan bugüne kadar 500 milyondan fazla kişi tarafından indirildi.

Böylelikle cihaz senkronizasyonu ya da değişimlerinde konuşmaların kaybolmasının önüne geçiliyor. Şifreleme uçtan uca yapıldığı güvenlik düzeyi de son derece yüksek. ile Windows’ta grup sohbeti ve multimedya paylaşımı yapma özelliklerinin yanı sıra, rehbere kayıtlı maksimum 100 kişiye de yayın göndermeye imkân veriyor. Yazılım ayrıca, Windowsn 10’daki Cartona ve canlı kutucuk ile bütünleşik çalışabilmesinin avantajlarını da değerlendiriyor.Güvenlik anlamında şifreleme sisteminin kalitesiyle bilinen uygulaması Windows işletim sistemine sahip telefonlardaki güncellemenin ardından kişisel masaüstü bilgisayarlarda da web üzerinden kullanılabilecek. Uygulamayı Windows Store’dan indirmek mümkün.Nikolai ve Pavel Durov tarafından geliştirilen bulut bazlı anlık şifreli mesajlaşma hizmeti artık masaüstü bilgisayarlarda da kullanılabilecek. Whatsapp’a rakip olarak 3 sene önce yayımlanan uygulama, Facebook’un Whatsapp’ı satın almasının ardından kimi internet kullanıcılarının tepkilerini yöneltmek amacıyla tercih edilerek ilk popülerliğini kazanmıştı.

TELEGRAM MASAÜSTÜ UYGULAMASI NASIL KULLANILIR?

Ekran görüntüsü alındığında karşıdaki kişiye bildirim gönderilir.- Masaüstü uygulaması seçeneğiyle de kullanılabilir.- Son görülme özelliği kapatılabilir.- Kendini belirli bir süre sonra yok eden mesaj özelliği vardır. Bu mesajlar belirlenen sürenin bitiminde gönderici ve alıcı cihazlardan otomotik silinir.- Mesajın Telegram dahil, üçüncü taraflara iletilmesi engellidir.- Görüntülü ve sesli mesaj seçeneği vardır.- Bulut tabanlı mesajlaşma özelliği ile her platform saniyeler içerisinde karşınıza gelir, içerik eşleştirilir.- Telefon numarası ile kayıt olunur. Ancak telefon numarası verilmeden kullanıcı adı ile görüşme yapılabilir.- Gizli sohbet imkanı sunar. Sunduğu teknoloji sayesinde Telegram bile mesajlarınızı göremez.

TELEGRAM’IN BAŞLICA ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

– Gizli sohbet imkanı sunar. Sunduğu teknoloji sayesinde Telegram bile mesajlarınızı göremez.

– Telefon numarası ile kayıt olunur. Ancak telefon numarası verilmeden kullanıcı adı ile görüşme yapılabilir.

– Bulut tabanlı mesajlaşma özelliği ile her platform saniyeler içerisinde karşınıza gelir, içerik eşleştirilir.

– Görüntülü ve sesli mesaj seçeneği vardır.

– Mesajın Telegram dahil, üçüncü taraflara iletilmesi engellidir.

– Kendini belirli bir süre sonra yok eden mesaj özelliği vardır. Bu mesajlar belirlenen sürenin bitiminde gönderici ve alıcı cihazlardan otomotik silinir.

– Son görülme özelliği kapatılabilir.

– Masaüstü uygulaması seçeneğiyle de kullanılabilir.

– Ekran görüntüsü alındığında karşıdaki kişiye bildirim gönderilir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Ersel Erdin

we work for digital rulership

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı