Gündemİnternet

Sosyal medya platformlarına reklam yasağı yolda

1 Ekim’den itibaren büyük sosyal medya platformlarının Türkiye’de temsilci belirlemesi zorunlu. Bu kurala uymayan platformlara Ocak ayı içerisinde reklam yasağı gelecek

Türkiye’deki sosyal medya yasasına göre günlük 1 milyondan fazla erişim elde eden yabancı sosyal medya platformlarının Türkiye’de bir temsilci belirlemesi gerekiyor. Temsilci belirlemeyen platformlara 5 aşamalı ceza uygulanacak. İlk 2 aşama uygulandı. 10 milyon TL ve 30 milyon TL tutarında ikişer ceza kesildi. Sırada reklam yasağı var.

19 Ocak’a kadar Türkiye’de temsilci belirlemeyen platformlara reklam yasağı gelecek. Bu platformların Türkiye’den reklam almasına hiçbir şekilde izin verilmeyecek. Diğer ülkelerden aldığı reklamları kullanıcıya gösterebilecek.

VK, YouTube ve TikTok platformları Türkiye’de temsilci belirleme kararı aldığını duyurdu. Facebook, Instagram, Twitter, Periscope, LinkedIn, Pinterest ve Dailymotion platformları temsilci belirlemedi.

Bu platformlar, reklam yasağının ardından temsilci belirlememeye devam ederse yavaşlatma cezası uygulanacak. Reklam yasağından sonraki 3 ay içerisinde temsilci belirlemeyen platformların bant genişliği yüzde 50’ye varan oranda daraltılacak. Sonraki 30 gün içinde yine temsilci belirlenmemişse bu defa bant genişliği yüzde 90’a varan oranda daraltılacak. Yani Mayıs ayına kadar temsilci belirlemeyen platformlar neredeyse kullanılamayacak duruma gelecek.

Temsilcinin görevleri ne olacak?

Belirlenen temsilciler BTK ve adli veya idari makamlarca gönderilecek tebligat, bildirim veya taleplerin yerine getirilmesini sağlayacak. Sosyal medya yasasındaki maddelere uygun olarak kişiler tarafındna yapılacak başvuruların cevaplandırılmasını temin edecek. Sosyal ağ playformu, 6 ayda bir içerik kaldırma ve erişimin engellenmesi başvurularına ilişkin istatistiksel ve kategorik bilgiler içeren raporları 6 aylık dönemlerle BTK’ya bildirecek. Raporda kişilerde yapılacak başvurulara ilişkin bilgiler de bulunacak. Temsiilciler bu raporların hazırlanmasını sağlayacak. Ayrıca sosyal ağ platformunun sorumluluk ve yükümlülüklerinin yerine getirilmesini temin edecek.

TikTok’un resmi açıklaması şöyle:

“Yaratıcılığın platformu olarak her zaman içerik üreticilerimizin benzersiz seslerini desteklemek, kendini açıkça ifadeyi teşvik etmek ve topluluğumuzun yaratıcı ruhunu beslemek için çalıştık. Topluluğumuzu bilinçlendirmek amacıyla  küresel COVID-19 uygulama içi bilgi merkezimizi oluşturduk. Türkiye’de Meme Kanseri Farkındalık Ayı için #pembekurdele kampanyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri hakkında farkındalık yaratmak için #DeğişimİçinHareketeGeç koşusu gibi olumlu girişimlerimizle  topluluğumuzun refahına katkıda bulunmaya  ve olumlu etki yaratmaya  odaklandık. 

TikTok olarak güvenlik ve refah en önemli önceliklerimizdir. Topluluğumuz için güvenli bir ortam sağlamak amacıyla  yeni araçlar sunmaya ve politikalarımızı güncellemeye devam ettik.  Platform içerisinde ortak davranış kurallarını tanımlayan Topluluk İlkelerimizi, güvenlik politikalarımız hakkında daha net olabilmek adına güncelledik ve TikTok’ta ebeveynlerin  gençlere   platform içerisinde rehberlik etmesine imkan sunan Aile Eşleşmesini sunduk. 

Piyasadaki emsallerimizle birlikte Türkiye’de sosyal medya platformları için ana hatları belirleyen ve yerel temsilcinin atanması, yanıt süreleri,  içerik kaldırma gibi taleplere  ilişkin esasları da barındıran 5651 sayılı İnternet Kanunu’nu derinlemesine inceledik. 

TikTok, farklı topluluklara ses veren güçlü bir platformdur. Eşsiz yemek yapma marifetlerini sunmaktan, görsel sanatını paylaşmaya ve kolay çizim dersleri vermeye kadar; Türkiye’deki herkese kendini yaratıcı bir şekilde ifade etme fırsatı sunmaya devam ediyoruz. 

Faaliyet gösterdiğimiz pazarlarda, kimi zaman aynı fikirde olmasak bile, yerel yasalara saygı göstermeye kararlıyız. Bu nedenle,  bir sonraki adım olarak, yerel bir tüzel kişilik oluşturmak ve Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ne yerel bir irtibat noktası sağlamak gibi yasaların getirdiği yükümlülüklere uyacağız ve toplumumuzda  yaratıcılığın temelini oluşturan ifade özgürlüğüne olan bağlılığımızı sürdüreceğiz.

Bu durumun, TikTok’un içerik incelemesiyle ilgili ilkelerini etkilemediğini veya kullanıcı verilerini yönetme şeklimizi değiştirmediğini belirtmek isteriz. Hükümetlerden gelen kaldırma taleplerinin incelenmesi konusunda mevcut güçlü süreçlere sahibiz ve bunları yerel yasalara ve Topluluk İlkelerimize göre değerlendiriyoruz. Şeffaflık ana ilkemiz olduğundan dolayı, Şeffaflık Raporlarımızda gelen talepleri düzenli olarak açıklıyoruz. 

TikTok bünyesinde Türkiye’de milyonlarca kullanıcımız olmasından gurur duyuyoruz. Kullanıcı ve partnerlerden oluşan canlı yerel topluluğumuzu desteklemeye çalışırken, yaratıcılık ve ifade için kapsayıcı ve çeşitli bir platform sunmaya devam etmeyi umuyoruz.”

Temsilci atamayan platformlara yeni ceza yolda

Daha önce VK ve YouTube platformları temsilci atama kararı almıştı. Facebook, Twitter, Instagram, LinkedIn, Periscope, Pinterest ve Dailymotion platformları henüz temsilci atama kararı almadı. 19 Ocak 2021’e kadar temsilci belirlemeyen platformların Türkiye’den reklam alması yasaklanacak. Reklam yasağı kararının verildiği tarihten itibaren 3 ay içinde temsilci belirlenmezse internet trafiği bant genişliği yüzde 50’ye varan oranda, sonraki 30 gün içinde yine temsilci belirlenmezse yüzde 90’a varan oranda daraltılabilecek.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Ersel Erdin

we work for digital rulership

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı